Průzkum: ANO posiluje, volby by vyhrálo se čtvrtinou hlasů | E15.cz

Průzkum: ANO posiluje, volby by vyhrálo se čtvrtinou hlasů

Průzkum: ANO posiluje, volby by vyhrálo se čtvrtinou hlasů
Předseda ANO Andrej Babiš na sněmu strany
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro

ČTK

Sněmovní volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26 procent hlasů, druhé sociální demokracii by dalo hlas 21 procent voličů. ANO za poslední měsíc posílilo o 2,5 procenta a podle volebního modelu společnosti ppm factum research se těší největší podpoře od voleb 2013, kdy získalo přes 18 procent hlasů.

Do Sněmovny by se dostaly ještě čtyři další strany - KSČM (15,6 procenta), TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými (8,3 procenta), ODS (6,6 procenta) a KDU-ČSL (5,3 procenta hlasů). Pětiprocentní práh nutný pro vstup do Sněmovny by zřejmě těsně nepřekročil Úsvit přímé demokracie, který se poslední dobou potýká s vnitřním rozkolem.

Strana zelených má nyní 4,1 procenta voličů, České pirátské straně by dalo hlas 2,7 procenta Čechů a Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) by volilo 2,2 procenta lidí. Zisky ostatních stran nedosahují ani dvou procent.

ANO by získalo 67 křesel

Při přepočtu hlasů na mandáty by ANO mělo ve dvousetčlenné Sněmovně 67 poslanců, ČSSD by získala 54 a KSČM 39 mandátů. TOP 09/STAN by obsadila 19 křesel, ODS 12 a KDU-ČSL by měla devět mandátů. Nynější vládní koalice ČSSD, ANO a lidovců by tak získala dokonce ústavní většinu ve Sněmovně, konkrétně 130 mandátů. Hypotetická středopravicová koalice ANO, KDU-ČSL a TOP 09 by s 95 hlasy většinu nezískala, s podporou ODS by dosáhla většiny 107 mandátů. Případná středolevicová koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL by sice měla těsnou většinu 102 hlasů, lidovci ovšem vládní spojenectví s komunisty odmítají.

ANO dále posiluje, získalo by čtvrtinu hlasůANO dále posiluje, získalo by čtvrtinu hlasůAutor: Factum.cz

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu února a března zúčastnilo 51 procent oprávněných voličů. V roce 2013 přišlo k volebním urnám 59,5 procenta lidí s právem volit.

Volební model ppm factum research je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých sněmovních volbách. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí jít volit a trendy skutečné volební účasti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!