Průzkum: Obliba prezidenta Zemana klesá i mezi jeho voliči | E15.cz

Průzkum: Obliba prezidenta Zemana klesá i mezi jeho voliči

Průzkum: Obliba prezidenta Zemana klesá i mezi jeho voliči
Prezident Miloš Zeman během vystoupení na pražském Albertově
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Obliba Miloše Zemana po necelých dvou letech v prezidentském úřadu výrazně klesla a ani jeho dřívější voliči nesouhlasí s jeho politikou a postoji. Vyplývá to z průzkumu společnosti TNS Aisa. Kdyby se nyní konalo druhé kolo volby hlavy státu, dalo by Zemanovi podle průzkumu hlas pouze 41 procent dotázaných. To by bylo o 14 procentních bodů méně, než dostal loni při svém zvolení prezidentem.

Podle TNS Aisa se od Zemana odklánějí jeho tradiční voliči. Téměř čtvrtina Zemanových příznivců uvedla, že by se nyní rozhodla ho nevolit, a desetina by se voleb nezúčastnila. V celkovém důsledku tak prezident ztratil až třetinu svých původních podporovatelů, míní zástupci TNS Aisa.

Dosavadní Zemanovo působení v úřadě by nejvíce dotázaných, a to 28 procent, nyní oznámkovalo trojkou. Čtyřku by mu dalo 25 procent lidí a stejné množství pětku. Jedničku by Zemanovi za jeho pobyt na Hradě dalo šest procent lidí, podle 15 procent dotázaných by to bylo na dvojku.

Období protestů

Na otázky odpovídalo 1200 respondentů. Průzkum se uskutečnil od 22. do 28. listopadu, tedy poté, kdy tisíce lidí protestovaly kvůli Zemanovým postojům. Kritici v posledních týdnech prezidentovi vyčítali hned několik věcí. Zeman ve svých vyjádřeních o ukrajinské krizi podle nich projevil příliš velké porozumění pro ruskou pozici, při své návštěvě Číny nehájil lidská práva, z cesty se navíc vrátil letadlem pronajatým soukromou firmou. Největší vlnu kritiky pak vyvolal svým rozhovorem pro Český rozhlas, v němž několikrát použil vulgární výrazy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!