Půjčky na stavbu obecních bytů začne Ministerstvo pro místní rozvoj poskytovat příští rok | E15.cz

Půjčky na stavbu obecních bytů začne Ministerstvo pro místní rozvoj poskytovat příští rok

Půjčky na stavbu obecních bytů začne Ministerstvo pro místní rozvoj poskytovat příští rok
Ministerstvo pro místní rozvoj
• 
ZDROJ: Euro

ČTK

Ministerstvo pro místní rozvoj začne na jaře příštího roku poskytovat nízkoúročené půjčky na výstavbu obecních bytů. Na tiskové konferenci to uvedli ministryně Klára Dostálová (ANO) a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Program má přispět k zajištění sociálního a dostupného bydlení v obcích, ministerstvo pro tyto účely vyčlení na příští rok celkem tři miliardy korun.

Ministerstvo spustí program pro výstavbu obecních bytů v březnu, nebo v dubnu, uvedl Bartošek po jednání s Dostálovou. "Vznikají programy, kdy starostové budou moct stavět byty za zvýhodněný úvěr, což v praxi sníží nájem v těchto ekonomicky dostupných bytech," uvedl Bartošek. Obce budou moct stavět i domy, v nichž budou dostupné byty i sociální bydlení, přitom na vybudování sociálního bydlení by bylo možné čerpat i stoprocentní dotaci.

"Na příští rok zatím počítáme dvě miliardy dotační část, miliarda na zvýhodněné úvěry," řekla Dostálová. Programy se podle ní spustí na jaře z toho důvodu, aby obce měly možnost připravit projekty pro čerpání peněz. Ministryně připomněla, že do přípravy projektů zasáhnou i říjnové komunální volby, po nichž vzniknou nová zastupitelstva.

Podle Bartoška a Dostálové zůstane rozhodnutí o tom, jaký podíl na výstavbě obecního bydlení budou tvořit sociální byty, na rozhodnutí jednotlivých obcí. Stejně tak obce rozhodnou, pro koho sociální byty využijí.

Odpovídající bydlení si může dovolit jen necelá pětina Čechů, tvrdí průzkum
Praha chce regulovat Airbnb, poskytovatelé budou mít nové povinnosti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!