Rusové na vyhoštění diplomatů reagovali silněji, než jsme čekali, uvedl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO, vpravo) a první místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD)
2
Fotogalerie

Rusko vyhostí dvacet českých diplomatů v reakci na vyhoštění osmnácti svých diplomatů z ambasády v Praze. Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček uvedl, že tato Ruská reakce je silnější, než Česká republika očekávala. Hamáček také dodal, že vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v principu velvyslanectví paralyzuje.  Doplnil, že bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o tom, zda je na místě další krok z české strany.

„Budeme řešit i praktické věci, jak zajistit chod ambasády. Nasměřujeme tam asi některé diplomaty z generálních konzulátů, které nám v Rusku zůstaly,“ řekl Hamáček. Česko má generální konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu. „Pro ambasádu jako takovou je to obrovská rána,“ dodal vicepremiér.

Hamáček uvedl, že na české ambasádě v Moskvě skončil celý politický i hospodářský úsek. Jediné, co nadále funguje, je podle něj konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky. Češi vyhoštění z Moskvy by se podle něj měli vrátit dnes večer. Česká republika pracuje na vyslání vládního speciálu, koordinuje i odjezd Rusů vyhoštěných z Česka.

„Rusové nám (do šíře personálního zastoupení ambasády) započítávají i ruské pracovní síly a tvrdí, že máme velkou ambasádu. My říkáme, že musíme počítat pouze občany České republiky. To je další diskuse, kterou vedeme,“ řekl Hamáček. Poděkoval zaměstnancům velvyslanectví a řekl, že jej mrzí, že vinou Ruské federace jim bylo tak zasaženo do životů.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb, oznámil Hamáček v sobotu večer. Hájil to jako logický krok kvůli důvodnému podezření, že do výbuchu v areálu skladu a zbraní ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni dva agenti ruské vojenské služby GRU. Vyhoštění jejich kolegů z GRU a SVR, což je Služba vnější rozvědky, bylo podle Hamáčka nutné.

Rusko vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády včetně zástupce velvyslance, ze země musejí odjet do půlnoci. „Reakce je silnější, než jsme očekávali. Je to víc diplomatů, než my jsme vypověděli zpravodajských důstojníků,“ konstatoval Hamáček. Dodal, že Česko reakci očekávalo, ale ve chvíli, kdy je pouze obětí, je značná. O dalším kroku české diplomacie chce s Babišem jednat zejména kvůli vyhoštění zástupce českého velvyslance.

Česká republika se rozhodla vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Ruská federace má dlouhodobě v České republice asi dvojnásobně diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku. Na velvyslanectví Ruské federace v Praze působí kolem 120 zaměstnanců, z toho přes 40 diplomatů. Na českých zastoupeních v Rusku působí kolem šesti desítek zaměstnanců. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.