Schváleno. V Karviné vznikne průmyslová zóna za více než miliardu | E15.cz

Schváleno. V Karviné vznikne průmyslová zóna za více než miliardu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Straka Martin/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda na svém výjezdním zasedání v Ostravě schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Stát do zóny, která se bude budovat v letech 2016 až 2018, vloží až 750 milionů korun. Celkové náklady na vybudování zóny Nad Barborou se odhadují na 1,2 miliardy korun.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že se podařilo v posledních týdnech přilákat do kraje několik investorů, například společnost Hyundai Mobis, která postaví svou továrnu v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku. Po zaplnění mošnovské zóny by právě zóna v Karviné měla být místem, které bude stát investorům nabízet.

Jde o takzvaný brownfield, areál po bývalém Dole Barbora v Karviné-Dolech. Po přestavbě na průmyslovou zónu by tam mělo v dalších letech vzniknout až dva tisíce pracovních míst.

Investice má snížit míru nezaměstnanosti

Zóna má rozlohu téměř 90 hektarů a nachází se na území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. Vytváření nových pracovních míst právě v této oblasti je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, protože Karvinsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam činil podíl nezaměstnaných 11,3 procenta.

Dotaci až 750 milionů korun na vybudování zóny Nad Barborou schválila česká vláda už jednou, a to v říjnu 2013. Tehdejší vláda premiéra Jiřího Rusnoka ji zařadila mezi projekty strategických průmyslových zón, její vybudování mělo patřit mezi protikrizová opatření pro Moravskoslezský kraj.

Slíbené peníze ale kraj nedostal. Nynější ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) pak řekl, že tehdejší vláda se v podstatě nestarala o to, kde se peníze na vybudování zóny vezmou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video