Schwarzenberg: Volby nikdy nebudou pro TOP 09 těžké jako letos | E15.cz

Schwarzenberg: Volby nikdy nebudou pro TOP 09 těžké jako letos

Schwarzenberg: Volby nikdy nebudou pro TOP 09 těžké jako letos
Zahájení kampaně TOP 09
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Volby nikdy nebudou pro TOP 09 tak těžké jako letos, kdy proti ní vedle obvyklých soupeřů jako ČSSD nebo ODS stojí i hnutí ANO s neomezenými financemi. Na zahájení kampaně před komunálními a senátními volbami to řekl předseda strany Karel Schwarzenberg. Především pražské komunální volby jsou podle něj pro stranu klíčové.

„Přiznejme si, že to nikdy nebude tak těžký, jako to budeme mít letos,“ prohlásil Schwarzenberg. „Samozřejmě, je-li vůdcem strany - a je to strana řekněme skromně vůdcovského typu - miliardář, tak je lehké dělat kampaň,“ poznamenal na adresu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Naproti tomu TOP 09 musí podle Schwarzenberga počítat každý halíř a rozmyslet si každou korunu na kampaň.

Schwarzenberg také s úsměvem řekl, že s výsledkem přes 50 procent v Praze by byl docela spokojen. Současný primátor města a lídr pražské kandidátky Tomáš Hudeček uvedl, že cílem je takový výsledek, který TOP 09 umožní být jasnou a hybnou silou pro tvorbu koalice. Vyjádřil přesvědčení, že se městu pod jeho vedením podařilo nastartovat rozsáhlé změny a také, že právě podpora Prahy - nikoliv Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova - může být jediným nástrojem, aby se Česko dostalo na evropskou úroveň.

Hašek: Česká republika není jen hlavní město

Na tato slova na Facebooku reagoval jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který poznamenal, že si při jejich čtení vzpomněl na film Ještě větší blbec než jsme doufali. „Tomáši Hudečku, Česká republika opravdu není jen hlavní město Praha s jejími tunely na veřejné finance,“ napsal také.

Rozpočet na pražskou kampaň je podle Hudečka 10 až 12 milionů korun. S kým by strana chtěla po volbách uzavřít koalici, její představitelé neuvedli. Místopředseda strany Miroslav Kalousek řekl, že se koalice tvoří až po volbách. Vyloučil jen povolební spolupráci s komunisty.

V senátních volbách by Kalousek za úspěch považoval vytvoření senátního klubu TOP 09 po podzimním hlasování. Ten zatím strana nemá. Do komunálních voleb pošle uskupení více než 500 kandidátek.

Tvorbu pražské kandidátky provázely spory. Nedostal se na ni nakonec Hudečkův vnitrostranický oponent a předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra. Hudeček i Vávra předložili svou vlastní verzi kandidátní listiny. Výkonný výbor se těsně přiklonil na Hudečkovu stranu.

Obvinění radní

Největší debata se vedla o tom, zda by se o posty v zastupitelstvu měli znovu ucházet lidé, kteří jsou obžalováni v kauze opencard. Obžalobě čelí Hudeček a další členové strany, které si primátor prosadil do čela kandidátky. Za Hudečka a ostatní obžalované radní se postavilo vedení strany v čele se Schwarzenbergem.

TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřely ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011. Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce vydržela jen do konce května 2013. Od té doby vládne TOP 09 sama s podporou ČSSD.

O křesla v zastupitelstvu hlavního města se v podzimních volbách utká rekordních 31 uskupení, což je o osm více než před čtyřmi lety. Mezi nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří kromě hnutí ANO také například Úsvit přímé demokracie, Občanská konzervativní strana nebo Demokraté Jana Kasla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!