Šéf Senátu profesory jmenovat nebude, poslanci novelu zamítli | E15.cz

Šéf Senátu profesory jmenovat nebude, poslanci novelu zamítli

Šéf Senátu profesory jmenovat nebude, poslanci novelu zamítli
Prezident Miloš Zeman jmenoval 21. ledna na Hradě 12 rektorů vysokých škol. Na snímku přebírá jmenovací dekret Jaroslav Miller z Univerzity Palackého.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pravomoc jmenovat profesory z prezidenta na předsedu Senátu nepřejde. Sněmovna zamítla už v dnešním úvodním čtení novelu bývalé úřednické vlády, která to předpokládala. Prezident Miloš Zeman se chce pravomoci vzdát po loňských sporech kolem jmenování akademika Martina C. Putny. Podle poslanců, kteří vystoupili v dnešní debatě, by si ale měl kompetenci ponechat.

Na jmenování nyní čeká 85 kandidátů na profesory. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že zamítnutí akceptuje a jeho úkolem bude s prezidentem a s rektory vysokých škol dál jednat.

Někteří poslanci Zemana kritizovali. Šéf TOP 09 a Zemanův protikandidát v loňské volbě hlavy státu Karel Schwarzenberg uvedl, že Sněmovna by neměla přistoupit na vydírání, když si prezident vzal vysokoškolské učitele jako rukojmí.

Příště nejmenuje třeba generály

„Změnu kompetencí pokládáme za nevhodnou,“ řekla Anna Putnová (TOP 09 a Starostové), podle níž jmenování profesorů prezidentem zvyšuje prestiž akademické hodnosti. Za zbytečnou označil novelu také nezařazený Jiří Pospíšil (dříve ODS). Upozornil na to, že prezident by se taky mohl do budoucna rozhodnout, že nebude jmenovat generály, soudce nebo předsedy soudů.

Pro zamítnutí normy hlasovalo 91 ze 149 přítomných poslanců. Proti jich bylo 27. Později své hlasování upřesnila Marie Benešová (ČSSD), když hlasovala proti a ve výsledku se objevilo pro. Hlasování ale nezpochybnila.

Posuzování kvalit profesorů

Sněmovní debata o předloze začala již ve středu. V ní mimo jiné zaznělo, že za zdržení ve jmenování nyní navržených profesorů nemůže Zeman, ale exministr školství Dalibor Štys. Návrhy prý ležely na ministerstvu asi půl roku, Štys je na Hrad poslal až ve druhé polovině ledna.

Poslanci na předloze kritizovali i to, že předseda Senátu mohl v rámci pravomoci posuzovat kvality navržených profesorů. Chládek ale zdůrazňoval, že tyto pasáže by z normy v dalším projednávání navrhoval vyjmout. Připouštěl taky širší změnu, kdy by profesory jmenoval ministr školství.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!