Singer: Intervence se už projevuje, pomohla | E15.cz

Singer: Intervence se už projevuje, pomohla

Guvernér České národní banky Miroslav Singer
Guvernér České národní banky Miroslav Singer
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Intervence České národní banky skončily před více než čtvrt rokem a nyní se začínají projevovat jejich první dopady, řekl v České televizi guvernér ČNB Miroslav Singer. Bankéři nyní debatují o tom, jak závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 Kč/EUR ukončit, dodal guvernér.

Podle Singera již nyní začínají přicházet údaje o tom, jak devizové intervence začínají působit na českou ekonomiku. „Detail uvidíme teprve v průběhu letošního roku,“ řekl guvernér.

Singer zopakoval, že česká ekonomika by se bez intervencí dostala do deflace. Už lednová čísla podle něj ukázala, že to byl správný krok. Potvrdil se rovněž předpoklad centrální banky, že ekonomika zažije oživení. To potvrdily i nejnovější údaje Českého statistického úřadu o hrubém domácím produktu. Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle zveřejněného zpřesněného odhadu ČSÚ mezičtvrtletně stoupla o 1,9 procenta a meziročně o 1,3 procenta.

Singer se neobává skokového růstu hodnoty koruny po ukončení oslabení měny. ČNB podle něj očekává velmi mírné posilování kurzu. Připustil ale, že centrální banka by mohla „závazek držet delší dobu“. „Už teď říkám, že si nelze představit, abychom si epizodu prošli kvůli tomu, abychom čelili stejnému problému,“ dodal.

Kurz koruny k euru v posledních pěti letech

Kurz koruny k euru v posledních pěti letechAutor: bruner@mf.cz

ČNB oslabila loni v listopadu korunu vůči euru zhruba o sedm procent, aby odvrátila hrozbu poklesu spotřebitelských cen. Za svůj krok čelila kritice, hlubokou nespokojenost s intervencí vyjádřil i prezident Miloš Zeman. ČNB podle něj posunutím kurzu zpomalila vstup Česka do eurozóny. Singer dnes uvedl, že odezva se nyní zklidňuje. Pomohly tomu nárůsty cen na počátku letošního roku, které ukazují, že ceny v úhrnu rostou naprosto nepatrně.

V letošním prvním čtvrtletí si guvernér ČNB dovede představit, že inflace v jednom měsíci klesne pod nulu. Podle Singera je důležité, že oslabení kurzu postupně přinese návrat ekonomiky k rovnováze. Ta je dána mimo jiné i tím, že ceny velmi mírně stoupají. ČNB letos podle nové prognózy zahrnující devizové intervence počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video