Singer: O přijetí eura v příštích několika letech nemá cenu uvažovat | E15.cz

Singer: O přijetí eura v příštích několika letech nemá cenu uvažovat

To zní skoro jako
splněný vánoční sen
bankovní rady,
řekl guvernér ČNB Miroslav Singer
o úrovni celkové inflace, jež podle
banky dosahuje dvou procent
a na téže úrovni bude i v následujících
dvou letech.
To zní skoro jako splněný vánoční sen bankovní rady, řekl guvernér ČNB Miroslav Singer o úrovni celkové inflace, jež podle banky dosahuje dvou procent a na téže úrovni bude i v následujících dvou letech.
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK, vrb

Úvahy o přijetí eura v Česku nebudou kvůli stavu zemí platících eurem i stavu tuzemských veřejných financí po několik let aktuální. Na brífinku o krizi v eurozóně to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Aktuální podle něj budou diskuse o přijetí eura až ve chvíli, kdy bude jasné, jakými pravidly se eurozóna bude řídit. Dosavadní pravidla byla porušována a často neplněna, uvedl Singer.

„Česká ekonomika není na euro připravena. Nebudeme do eurozóny vpuštěni, dokud si nedáme do pořádku rozpočet. A eurozóna zřejmě nebude prozatím pro nikoho příliš lákavá,“ uvedl guvernér.

Singer v otázce eura zastává podobný názor jako premiér Petr Nečas. Ten nedávno řekl, že jeho vláda termín přijetí eura nestanoví. Eurozóna se podle něj výrazně mění z měnové unie na transferovou a dluhovou unii a hlubší integrace není řešením jejích nynějších problémů. Už dříve uvedl, že společnou evropskou měnu Česko přijme až ve chvíli, kdy splní maastrichtská kriteria, eurozóna bude stabilní a nová měna bude výhodnější než udržení koruny.

Singer: Za současnou krizí je nesourodost zemí eurozóny

Současné dluhové problémy eurozóny přitom nejsou podle Singera způsobeny samotnou krizí, ale nesourodostí zemí a neschopností vytvořit dlouhodobé podmínky pro růst. „Krize bude zřejmě řešena na úkor rozpočtově spořádaných států,“ dodal.

Pro přežití eurozóny jsou podle guvernéra nutné strukturální reformy v okrajových zemích platících eurem, tedy například v Řecku a Portugalsku. Pro řešení bude nutné získat podporu nejen v dlužnických zemích, ale také u voličů a institucí v jiných než dlužnických státech.

Zatímco v roce 2007 nesplnily maastrichtské kritérium deficitu veřejných financí v maximální výši tři procenta HDP dvě země, nyní ho pouze tři plní, upozornil Singer. V případě plnění podílu dluhu na hrubém domácím produktu, který by neměl přesáhnout 60 procent, z devíti zemí v roce 2007 ho nyní plní pět.

Tuzemské banky jsou v dobré kondici a můžou tlumit případné šoky

Případný další pokles evropské ekonomiky ovlivní podle Singera tuzemskou ekonomiku podobně jako za hospodářské krize v roce 2008 a 2009, především kvůli poklesu zahraničního obchodu.

Případná rizika ovšem podle něj zmírní určitý pokrok v konsolidaci veřejných financí. Navíc je tuzemský bankovní sektor v dobré kondici a měl by působit jako tlumič šoků, dodal. V roce 2009 tuzemský hrubý domácí produkt klesl kvůli dopadům celosvětové krize o 4,7 procenta.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.