Sněmovna schválila mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi | E15.cz

Sněmovna schválila mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi

Sněmovna schválila mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi
zbraně ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Sněmovna schválila mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi, kterou loni v dubnu schválilo Valné shromáždění OSN. Jde o první dokument svého druhu, který zpřísňuje celosvětový obchod s konvenčními zbraněmi. Je označován za nejvýznamnější odzbrojovací krok mezinárodního společenství od roku 1996, kdy byla přijata dohoda, která zakazuje jaderné zkoušky.

Česko smlouvu podepsalo loni v červnu. Senát dal souhlas k její ratifikaci letos v červenci. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve Sněmovně podotkl, že v pondělí začíná jednání Valného shromáždění OSN, a když Sněmovna do té doby smlouvu schválí, bude to pro českou stranu velmi dobré. Smlouva podle něj může být pro Česko výhodná, protože existuje řada zemí, které nemají pravidla pro obchod se zbraněmi, a vytvářejí tak nekalou konkurenci. Kvůli smlouvě podle něj nebude nutné měnit český právní řád.

Dokument se týká obchodu se všemi konvenčními zbraněmi. Od ručních a lehkých, jako jsou pistole, přes těžké dělostřelecké systémy, tanky a obrněné transportéry, rakety a odpalovací zařízení až po válečné lodě a bojová letadla. Zakazuje veškerý export, který by mohl přispět k vyvražďování národů, k válečným zločinům a k vážnému porušování lidských práv.

Vláda ve zprávě pro parlament uvádí, že návrh smlouvy je plně v souladu s tuzemskými předpisy, zejména se zákonem o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, i s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva. Je také v souladu s právem EU. Při schvalování smlouvy v OSN se zdrželi hlasování někteří hlavní vývozci zbraní, jako jsou Rusko a Čína, i dovozci jako Indie, Saúdská Arábie, Indonésie a Egypt. Proti hlasovaly KLDR, Írán a Sýrie.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!