Sobotka: Česká ekonomika by měla v příštím roce růst o 2,5 procenta | E15.cz

Sobotka: Česká ekonomika by měla v příštím roce růst o 2,5 procenta

Sobotka: Česká ekonomika by měla v příštím roce růst o 2,5 procenta
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česká ekonomika by v příštím roce měla růst o zhruba 2,5 procenta, a to i přes zpomalení růstu v eurozóně. Podpořit by ji měla zejména domácí poptávka. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Vnějšími riziky pro českou ekonomiku jsou podle něj další kolo vzájemných sankcí mezi Evropskou unií a Ruskem a malý ekonomický růst nebo stagnace v eurozóně.

„Určitě by nás neměl opouštět optimismus ohledně toho, že česká ekonomika poroste i v příštím roce. My v letošním roce počítáme, že ekonomika poroste okolo 2,5 procenta, v příštím roce očekáváme, že by minimálně měl ten růst kopírovat vývoj v letošním roce,“ řekl Sobotka.

Podobnou prognózu vyslovila v úterý Evropská komise, která předpokládá pro letošek v Česku stejný růst hrubého domácího produktu (HDP) jako předseda vlády. Pro roky 2015 a 2016 EK čeká růst o 2,7 procenta.

Naopak v celé Evropské unii i v eurozóně předpokládá komise letos slabý hospodářský růst o 1,3 respektive o 0,8 procenta HDP. Příští rok by měl růst zrychlit na 1,5 procenta pro EU a 1,1 procenta pro země platící eurem. „Pokud se to naplní, tak by to v zásadě nemělo ovlivnit naše očekávání, která máme z pohledu růstu v České republice,“ podotkl Sobotka.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!