Sobotka: ČSSD nebude bránit Zemanově cestě do Moskvy | E15.cz

Sobotka: ČSSD nebude bránit Zemanově cestě do Moskvy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie nebude ve vládě blokovat cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války, kvůli níž prezident čelí kritice z řad opozice i části kabinetu, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozdílné názory mezi ním a Zemanem na spor prezidenta s americkým velvyslancem v ČR Andrewem Schapirem podle Sobotky dál přetrvávají.

„Sociálnědemokratičtí ministři nechtějí blokovat cestu prezidenta do Moskvy. Jsme přesvědčeni, že tuto cestu je potřeba vnímat v kontextu 70. výročí osvobození Československa,“ uvedl Sobotka. Připomněl, že při osvobozování Československa zemřelo přes 100 tisíc sovětských vojáků, a je podle něj namístě uctít jejich památku.

„Cesta prezidenta republiky do Moskvy ale naznamená, že by Česká republika změnila jakýmkoli způsobem svůj kritický postoj vůči tomu, jak se Rusko chová vůči Ukrajině nebo že bychom jakýmkoli způsobem zpochybnili jednotný postoj všech zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance k ukrajinské krizi,“ zdůraznil premiér.

Kritiku na Zemanově cestě vyvolává především jeho možná účast na přehlídce ruské armády po boku ruského prezidenta Vladimira Putina či severokorejského diktátora Kim Čong-una. Koaliční lidovci v úterý pohrozili, že na večerním jednání vlády nejspíš prezidentovu cestu nepodpoří, pokud bude v jeho programu účast na této přehlídce. Tento způsob uctění padlých sovětských vojáků se nelíbí ani vicepremiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Sobotka k tomu po schůzce se Zemanem poznamenal, že předpokládá, že vláda se bude rozhodovat na základě aktuálních informací od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že stále není jasné, zda účast na vojenské přehlídce v Zemanově programu bude.

Odlišné názory přetrvávají

Sobotka i Zeman se prý krátce bavili také o slovní roztržce prezidenta se Schapirem, za niž hlavu státu premiér kritizoval. „Ta odlišná stanoviska v této věci jsme si podrželi,“ poznamenal k tomu Sobotka.

Schapiro se minulý týden pozastavil nad Zemanovou cestou do Moskvy, kde bude jedním z mála západních vrcholných představitelů. Zeman na to reagoval slovy, že žádný velvyslanec nemá právo mluvit do jeho zahraničních cest, a Schapiro má proto dveře na Hrad zavřené. Sobotka i další politici označili prezidentovo vyjádření za neadekvátní. Později ho mírnil šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček, podle něhož se Zemanova slova týkala jen jedné připravované schůzky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.