Sobotka: Do Prahy by se mělo volit stejně jako do krajů | E15.cz

Sobotka: Do Prahy by se mělo volit stejně jako do krajů

Bohuslav Sobotka,
Bohuslav Sobotka,
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do pražského zastupitelstva by se mohlo volit stejně jako do krajů. Lidé by pak nemohli volit napříč kandidátkami, vybírali by jen jednu ze stran. Premiér Bohuslav Sobotka kvůli tomu chce usilovat o změnu zákona. Zda by se pak mělo volit do zastupitelstva hlavního města ve stejném termínu, jako se volí do krajů, Sobotka neřekl.

Podle Sobotky mohlo mít na nižší účast v letošních komunálních volbách vliv to, že voliči v Praze museli vybírat z velkého množství kandidátů. O hlasy voličů usilovalo 31 stran a hnutí, přičemž pražské zastupitelstvo má 65 členů. Voliči tak mohli vybírat ze zhruba 1800 lidí.

„Změna systému voleb by mohla zjednodušit systém a přitáhnout více voličů,“ řekl Sobotka. ČSSD proto podle něj bude opět usilovat o změnu zákona tak, aby voliči stejně jako do krajů volili jen jednu stranu. „Nemusí se nutně hlasovat ve stejném termínu jako do krajů,“ poznamenal ministerský předseda.

V Praze volby vyhrálo ANO před TOP 09, která nyní radnici v hlavním městě ovládá. Do Prahy se nyní volí stejně jako do obcí. Pražské zastupitelstvo je přitom v podstatě krajským zastupitelstvem. Volby do krajů se také konají jindy, naposledy byly před dvěma lety.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video