Sobotka se dočkal pochvaly, Barroso ocenil vstřícnost k fiskálnímu paktu | E15.cz

Sobotka se dočkal pochvaly, Barroso ocenil vstřícnost k fiskálnímu paktu

Sobotka se dočkal pochvaly, Barroso ocenil vstřícnost k fiskálnímu paktu
Premiér Bohuslav Sobotka a předseda Evropské komise José Barroso po společném jednání v Bruselu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
vag

Předseda Evropské komise José Barroso po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou uvítal změnu přístupu české vlády k Evropské unii. Ocenil, že ČR chce přistoupit k fiskálnímu paktu. Podle Sobotky má ČR jedinou možnost, jak ovlivňovat dění v Evropě, a to aktivní účastí v evropských strukturách.

„Česká republika se vrací k roli aktivního a konstruktivního člena evropské rodiny,“ konstatoval Barroso. Vláda je podle Barrosa připravena ukázat občanům Česka, že Evropa může být součástí řešení ekonomické krize.

Šéf komise ocenil především středeční rozhodnutí vlády ČR, že se bude připravovat na ratifikaci fiskálního paktu, který je dohodou většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. Sobotka řekl, že chce, aby do dvou měsíců byla ukončena ratifikace z české strany.

Opatření, která se pak budou na ČR vztahovat, začnou ale platit až ve chvíli, kdy ČR přijme euro. Ministr financí Andrej Babiš již dříve prohlásil, že není reálné, aby Česko do eurozóny vstoupilo v tomto volebním období. Sobotkova kabinetu by se tak opatření, která mají zamezovat nadměrnému zadlužování, netýkala.

Dluhová brzda
Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu rozhodnou připojit, do jednoho roku od vstupu v platnost této smlouvy přijaly právní předpis, který zajistí, že strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 procent HDP, pak musí snižovat jeho výši minimálně o pět procent ročně.

Předseda komise se s českým premiérem bavili také o čerpání evropských peněz v novém víceletém období do roku 2020. V příštích sedmi letech může ČR získat skoro 22 miliard eur (asi 594 miliard korun) z evropských strukturálních a investičních fondů, připomněl Barroso. Nyní jsou dokončována jednání o smlouvě, která umožní čerpání a určí jeho priority.

Jedinou šancí je prý aktivní evropská politika

Podle Sobotky má ČR jako země střední velikosti jedinou šanci, jak ovlivňovat budoucí vývoj v Evropě. „A to je právě prostřednictvím naší aktivní evropské politiky, naší aktivní účasti v evropských institucích,“ uvedl premiér.

Připomněl, že návštěva Bruselu je jeho první zahraniční cestou poté, co česká vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny. „Důvod je jednoznačný, já jsem zde signalizoval, že ČR nyní vůči Evropě bude vystupovat aktivně, bude vystupovat čitelně, srozumitelně a bude vystupovat konstruktivně,“ uvedl český premiér.

Mezi řádky vládního programového prohlášení

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!