Soud poslal Baldu na čtyři roky do vězení za terorismus. Nařídil mu i psychiatrickou léčbu | E15.cz

Soud poslal Baldu na čtyři roky do vězení za terorismus. Nařídil mu i psychiatrickou léčbu

Jaromír Balda
Jaromír Balda
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení. Jedenasedmdesátiletý Balda předloni pokácel dva stromy na železniční koleje, navíc šířil výhrůžné letáky. Chtěl tak u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů. Srážky se obešly bez zranění cestujících, překážky na trati však mohly vlak vykolejit, případně proniknout do kabiny strojvedoucího.

Podle předsedy senátu středočeského krajského soudu Jiřího Wažika je zjevné, že Balda se na skutky delší dobu připravoval. „Nešlo o náhlý nápad, náhlý vztek, náhlé zatmění obžalovaného,“ konstatoval soudce.

Za teroristický útok hrozilo Baldovi pět až 15 let odnětí svobody. Státní zástupce pro něj požadoval trest rok pod zákonnou sazbou, čemuž soud vyhověl. Přihlédl totiž k tomu, že mužova příčetnost byla při obou útocích na vlak zmenšená.

Balda, který byl doposud zcela bezúhonný, se k činům doznal. Už dříve uvedl, že jej pronásledovaly hrůzné sny o migrantech. Tvrdil, že hodlal vyburcovat veřejnost, aby brala hrozbu přílivu radikálních uprchlíků vážně.

První strom muž nastražil počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Podle znalce neměli strojvedoucí šanci včas zabrzdit a vlak nevykolejil a nikdo se nezranil jen šťastnou náhodou.

V okolí pokácených stromů zanechal Balda letáky se zvoláním „Alláhu akbar!“ (arabsky Bůh je veliký). Další obdobné tiskoviny pak rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video