Soud v JAR označil Krejčíře za „bosse“ a poslal ho na 35 let do vězení | E15.cz

Soud v JAR označil Krejčíře za „bosse“ a poslal ho na 35 let do vězení

Soud v JAR označil Krejčíře za „bosse“ a poslal ho na 35 let do vězení
Radovan Krejčíř
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Čech Radovan Krejčíř byl dnes v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. Na závěr přelíčení, které přenášela živě tamní média, to sdělil soudce Colin Lamont. K výroku o vině Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu. Krejčíř účast na těchto zločinech odmítá, proti rozsudku se prý odvolá. České ministerstvo spravedlnosti chce dál usilovat o jeho vydání do Česka.

Verdikt je přísnější než trest, který podle serveru IOL pro Krejčíře a pro další dva z obžalovaných ještě dnes žádal prokurátor Louis Mashiyane. Pro tuto trojici navrhl odnětí svobody v trvání 28 let. Návrh odůvodnil mimo jiné společenskou závažností případu.

Na 35 let poslal soudce Lamont spolu s Krejčířem i dalšího obžalovaného Desaie Luphonda. Zbylým čtyřem spoluobžalovaným - bývalým příslušníkům elitního policejní útvaru pro boj s organizovaným zločinem - udělil patnáctileté tresty vězení.

Všichni odsouzení se podle IOL hodlají hned ve středu odvolat jak proti výroku o vině, tak proti trestům.

Česko se v JAR domáhá Krejčířova vydání od roku 2007. „Ministerstvo spravedlnosti činí z hlediska své působnosti vše pro to, aby byl Radovan Krejčíř do České republiky vydán, sleduje průběh extradičního řízení a v případě potřeby je připraveno jihoafrické straně poskytnout veškerou nezbytnou součinnost. Co se týče dnešního rozhodnutí, obecně platí, že země vydávají osoby až po pravomocném rozsudku, respektive po vykonání trestu,“ sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Krejčíř a Luphondo ve skutečnosti dostali každý úhrnem 55 let vězení, ale vzhledem k souběhu trestů je čeká 35 roků za mřížemi. Nejvyšší sazbu, 25 let, jim soudce udělil za obchod s drogami, což označil za nejzávažnější provinění. Za každý z obou dalších bodů obžaloby jim přidal patnáctiletá vězení, ale do celkového výkonu trestu se odsouzeným připočítalo jen deset let.

Soudce v závěrečné řeči označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za „bosse“. Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni. Někteří z pěti Jihoafričanů byli v době provinění policisty.

„Jsem při vyměřování trestu povinen vzít v úvahu zájmy společnosti země, v níž byl zločin spáchán, nebo jiných společností, kterých by se tento zločin mohl dotknout,“ řekl Lamont s narážkou na Austrálii, kam měla mířit zásilka drog od Krejčíře. „Je třeba posoudit nadnárodní účinek tohoto zločinu,“ dodal.

V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř, který stanul před soudem v poutech, v angličtině řekl, že jeho odsouzení je „šokující“ a že pro něj neexistují žádné „objektivní důkazy“. Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně.

Radovan Krejčíř (47)
Radovan Krejčíř má rozsáhlé trestní kauzy v Česku i JAR

Datum a místo narození: 4. listopadu 1968 v Českém Těšíně na Karvinsku.

Vzdělání: Absolvent Fakulty ekonomické Vysoké školy báňské v Ostravě, má titul inženýra.

Podnikatelské aktivity: Podnikal v řadě společností - například ve druhé polovině 90. let působil jako místopředseda představenstva dnes již zaniklé a. s. Staviva se sídlem v Ostravě a byl také předsedou představenstva Corado Holding, a. s. (společnost je v likvidaci). Byl rovněž předsedou představenstva ve firmě Corimex, a. s., Praha a členem statutárních orgánů řady firem, z nichž mnohé již zanikly. V současnosti je podle internetového obchodního rejstříku společníkem ve firmách TT Real Service, spol. s r.o. K plus G Invest, spol. s r.o. a DKR Invest Praha, spol. s r.o.
- Média jej označují za miliardáře. K velkému majetku mu údajně dopomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Podle tisku byl podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.
- Od léta 2005, kdy uprchl z ČR během policejního zásahu v jeho domě v Černošicích, žil na Seychelských ostrovech. Již dříve si zařídil občanství Seychelské republiky. Na Seychely za za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem. Od dubna 2007 žije v JAR, kam přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.
- V Česku je Krejčíř stíhán a souzen (jako uprchlý) v řadě trestních kauz. V minulosti byl v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty, podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Justice kauzy řešila postupně a pokaždé zvyšovala souhrnný trest. Naposledy loni v listopadu Městský soud v Praze uložil Krejčířovi 15 let vězení za snahu o vytunelování státního podniku Čepro. Další zpřísnění mu hrozí za přípravu vraždy celníka.
- V JAR byl obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy a únos. Od listopadu 2013 je ve vazbě. Soud loni v srpnu shledal Krejčíře vinným z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného údajně pro Krejčíře. Dnes jej soud poslal na 35 let, vedle pokusu o vraždu a únosu i za obchod s drogami.
- Krejčířova manželka Kateřina byla v ČR stíhána nejprve za praní špinavých peněz, později byla kvalifikace změněna na podílnictví. Soudy se jejím případem zabývaly opakovaně, padl dokonce podmíněný trest, v prosinci 2009 ale středočeský krajský soud Krejčířovou obžaloby definitivně zprostil.
- Krejčířův otec, českotěšínský podnikatel a vlastník tamní tiskárny Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002 a jeho osud není dosud objasněný. Policie podezírala z jeho únosu skupinu sedmi lidí, do níž prý patřil příbramský podnikatel a fotbalový boss Jaroslav Starka, která mu údajně odcizila peníze a nutila ho uhradit dluhy jeho syna. V průběhu únosu Krejčíř starší podle informací zveřejněných v médiích zemřel na infarkt a pachatelé jeho tělo ukryli na neznámém místě. Vyšetřování ale jejich vinu neprokázalo a žalobci trestní stíhání v dubnu 2011 zastavili. V médiích se objevily také spekulace o tom, že Lambert Krejčíř žije pod jinou identitou v zahraničí.

Jednání přerušila bombová hrozba

Krejčíř v pondělí při zahájení jednání o stanovení trestu obvinil soudce Lamonta ze zaujatosti a usiloval o výměnu soudce a odložení rozsudku, ale neprosadil to. Odklad stání na dnešek si nakonec vynutila bombová hrozba, která vedla k evakuaci soudní budovy a nakonec se ukázala planá.

Soudce i dnes odmítl požadavek Čecha na odklad jednání, aby se soud mohl seznámit s jeho zdravotním stavem, protože se prý cítí nemocen.

Soudce Lamont v srpnu 2015 uznal Krejčíře vinným z podílu na únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Jedná se o první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Na Krejčíře si po české justici došláply i soudy v JAR
Červenec 2002 - Krejčíř byl zatčen v souvislosti s vyšetřováním půlmiliardového celního dluhu obchodníka s pohonnými hmotami M5.
Září 2003 - Obviněn z podílu na vytunelování Technology Leasing.
18. června 2005 - Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Policie jej předtím obvinila z pokusu vyvést peníze ze státní společnosti Čepro a z přípravy vraždy celníka.
23. června 2005 - Na Krejčíře byl vydán mezinárodní zatykač.
9. září 2005 - Seychelská pobočka Interpolu potvrdila, že se Krejčíř s manželkou a synem nachází na území Seychel, jejichž mají občanství.
20. října 2005 - Krejčíř prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů Kč za to, že mu strana pomůže mj. získat Čepro.
10. ledna 2006 - Česko požádalo Seychely o vydání Krejčíře.
21. dubna 2006 - Soud v Praze jej zprostil obžaloby z třímilionového podvodu, jehož se měl dopustit na majitelích pozemků v Letech.
7. srpna 2006 - Soud v Ostravě uložil Krejčířovi dvouletou podmínku za celní podvod při dovozu aut z Německa v roce 1993.
Srpen 2006 - Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi 6,5 roku vězení a třímilionovou pokutu za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. V srpnu 2010 vrchní soud v Olomouci snížil Krejčířovi trest na rovných šest let. Verdikt potvrdil i Ústavní soud.
21. dubna 2007 - Na letišti v Johannesburgu zatkla Krejčíře policie; přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.
6. května 2007 - Krejčíř řekl, že v JAR požádal o azyl. V roce 2012 soudy žádost zamítly, Krejčíř se odvolal. Řízení nebylo ukončeno.
11. června 2007 - Česko předalo JAR žádost o vydání Krejčíře.
1. února 2008 - Soud v JAR rozhodl, že Krejčíř nebude vydán ke stíhání do ČR. Záležitost se řešila několikrát, vynesení definitivního rozhodnutí ale dosud brání neukončené azylové řízení.
3. září 2008 - Soud v Ostravě zprostil Krejčíře a jeho partnera obžaloby z úvěrového podvodu (kauza dvacetimilionového úvěru u Investiční a poštovní banky z roku 1995 pro firmu Corado Trade).
9. září 2008 - Pražský městský soud Krejčíře odsoudil na sedm let za údajné organizování únosu Jakuba Konečného v roce 2002. Verdikt v prosinci 2009 zrušil Nejvyšší soud. Čin byl posléze překvalifikován na pokus o vydírání. Kauza není pravomocně uzavřena.
26. března 2010 - Ostravský soud zprostil Krejčíře obžaloby z vyvedení 271 milionů korun z firmy Corado Holding do ciziny. Podle soudu nešlo o trestný čin, což potvrdil i vrchní soud.
3. ledna 2011 - Za vyvedení stomilionového majetku z Technology Leasing uložil Městský soud v Praze Krejčířovi souhrnný osmiletý trest. Verdikt následně potvrdil Vrchní i Nejvyšší soud.
30. listopadu 2012 - Pražský soud shledal Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku ve firmě M5. Uložil mu jedenáctiletý trest. Vrchní soud mu později trest o půl roku podmínečně snížil.
15. března 2013 - Krajský soud v Praze potvrdil exekuci na Krejčířův majetek kvůli pohledávce 50 milionů, kterou uplatnila firma Frymis (poškozená v kauze transakcí s akciemi Teplárny Otrokovice).
8. května 2014 - V Johannesburgu začal soud s Krejčířem a dalšími pěti osobami; obžalován z únosu, mučení a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin.
13. června 2014 - Soud v JAR začal řešit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů. Krejčíř ho ale podle obžaloby nechal zabít.
6. února 2015 - Krejčíř a dva další muži si v JAR vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.
13. dubna 2015 - V JAR začal soudní proces s Krejčířem a dalšími sedmi lidmi, obžalovanými z přípravy vražd soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.
22. srpna 2015 - Policie v JAR zahájila podle českých médií nová vyšetřování spojená s Krejčířem. Jedná se o případy podezření na dvacet vražd a praní špinavých peněz.
24. srpna 2015 - Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o obchod s drogami. Pro Krejčíře je to první odsouzení v JAR.
27. září 2015 - Jihoafrická policie oznámila, že zmařila Krejčířův pokus o útěk z vězení. Při prohlídce jeho cely se prý našla mimo jiné devítimilimetrová pistole a nůž. Na útěk bylo prý připraveno 246 milionů randů (přes 434 milionů korun).
27. listopadu 2015 - Pražský městský soud poslal Krejčíře za snahu o vytunelování Čepra a přípravu vraždy celníka na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve.
28. listopadu 2015 - V Johannesburgu se vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného Krejčířova majetku.
13. prosince 2015 - Jihoafrická vězeňská služba přemístila Krejčíře do věznice s nejpřísnější ostrahou.
19. prosince 2015 - Nejvyšší soud (NS) vyhověl odvolání Krejčířovy manželky Kateřiny o vyloučení jeho vily v Černošicích u Prahy z exekuce. Stavba je na ni v současnosti psaná.
23. února 2016 - Soud v Johannesburgu poslal Krejčíře na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. K výroku o vině Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!