Správce vojenských ubytoven se zatím ubránil čtyřmilionové pokutě | e15.cz

Správce vojenských ubytoven se zatím ubránil čtyřmilionové pokutě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: mediafax

pto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příspěvková organizace ministerstva obrany Armádní Servisní dostala zpátky čtyřmilionovou pokutu, kterou jí loni udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Provozovatel vojenských ubytoven byl pravomocně potrestán za to, že v roce 2012 uzavřel smlouvu na úklidové a recepční práce s olomouckou společností Bartoň a Partner bez výběrového řízení.

Pokutu zaplatil, současně ale napadl rozhodnutí ÚOHS u brněnského krajského soudu a požádal o odkladný účinek. Soud s odkladem souhlasil a peníze se tudíž organizaci vrátily. Soud zohlednil hlavně skutečnost, že pokutu by v důsledku muselo hradit ministerstvo obrany, tedy státní instituce.

„Příjemce pokuty bude opět stát,“ zdůraznil soud v usnesení, které má server E15.cz k dispozici. Definitivní verdikt by měl soud vynést v následujících měsících. Termín jednání zatím nestanovil. Spor mezi Armádní Servisní a ÚOHS souvisí s případem manipulací s veřejnými zakázkami, které odhalila rezortní kontrola po nástupu Alexandra Vondry (ODS) do funkce ministra obrany.

Dřívější vedení Správy vojenského bytového fondu, což byl předchůdce Armádní Servisní, údajně v letech 2008 až 2010 zvýhodňovalo společnost Staeg z Vyškova a jí spřízněné firmy. Výsledkem byly předražené služby o desítky milionů korun. Protikorupční policie kvůli pletichám obvinilo bývalého ředitele Správy vojenského bytového fondu Romana Hoštu a jeho nástupce Petra Dubravského.

Nové vedení Armádní Servisní se snažilo smlouvy se Staegem vypovědět, v nových veřejných zakázkách ale naráželo na obstrukce některých uchazečů. Svízelnou situaci, kdy hrozilo, že vojenské ubytovny budou bez servisu, pak v polovině roku 2012 řešilo přímým zadáním firmě Bartoň a Partner. Konkurence ale zakázku napadla na ÚOHS a uspěla. Smlouva nicméně mezitím vypršela.

Neměli bychom řešit zakázky za milion

Autor: pto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video