Sprostý bývalý levičák. Zemanovy vulgarismy obletěly svět | E15.cz

Sprostý bývalý levičák. Zemanovy vulgarismy obletěly svět

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sprostý sedmdesátiletý bývalý levičák, který se až do loňského zásahu lékařů vyznačoval zálibou v pití a v kouření, tak informoval v souvislosti s vulgarismy o českém prezidentovi Miloši Zemanovi australský rozhlas. Skandálu si ale povšimli i novináři ve Spojených státech, Velké Británii či v Makedonii.

Citují názory českých politiků i komentátorů a připomínají znechucenou veřejnost a množství stížností adresovaných mediálním kontrolním orgánům.

Britský The Telegraph poznamenává, že český prezident svým interview prošpikovaným sprostými slovy veřejnost šokoval. List zároveň upozornil, že pokud kontrolní orgány dospějí k názoru, že nedělní Hovory ohrozily morální vývoj dětí, může Český rozhlas dostat pokutu až 281 tisíc liber (deset milionů korun).

Prezident Zeman v nedělním přímém přenosu Českého rozhlasu použil výrazů „kunda“, „zkurvit“, „hovno“ a „kurvy“. Hrad později prohlásil, že Zeman tak otevřel klíčové téma, zda je přípustné takové výrazy v politice používat, a že není důvod, aby se prezident za svá slova omlouval.

The Washington Post informuje o stovkách stížností, kterými na Hovory z Lán zareagovali posluchači, a věnuje se možným zdrojům Zemanova chování. List píše, že český prezident je známý svým vulgárním slovníkem, ale je také častým konzumentem alkoholu. Deník přitom popsal loňský incident, při němž Zeman na veřejnosti vypadal jako opilý a své nejisté pohyby dodatečně vysvětloval chřipkou.

Washington Post: Zeman si prezidentský úřad zprivatizoval

The Washington Post také věnuje pozornost názorům českých komentátorů, kteří výroků z Hovorů použili k širšímu hodnocení Zemanova působení na Hradě. Americký list přitom cituje Jiřího Peheho, podle něhož „Zeman si prezidentský úřad zprivatizoval, a fakt, že si to mohl dovolit, je částečně dán slabostí českých politických stran“.

The Washington Post současně hodnotí situaci v Česku 25 let po pádu Berlínské zdi jako problematickou. „Přetrvává korupce a ekonomika mnoha zemí východní Evropy je stále slabá. Loni kvůli obvinění z úplatků musel odstoupit český premiér (Petr Nečas). Navíc byla jeho milenka obviněna z využívání vládních prostředků ke sledování premiérovy manželky.“

Smířlivěji se k Zemanovu vystoupení postavila makedonská tisková agentura MINA. „Politiky mohly Zemanovy výroky rozzlobit, avšak my bychom měli ocenit, že český prezident stejně jako jeho předchůdce umí jasně říci, co si myslí, a to je v dnešním politickém světě rarita“.

Kritika služebního zákona

Německý zpravodajský server taz.de se zmiňuje o Zemanově kritice vlády kvůli přijatému služebnímu zákonu, který prezident hodlá napadnout u ústavního soudu, a píše, že každý, kdo je byť vzdáleně obeznámen se Zemanovým stylem, u něj nemůže očekávat diplomatickou citlivost. Server se také ptá, zda za nedělním vystoupením českého prezidenta – „konzumujícího denně nejméně šest sklenic vína a tři sklenky tvrdého alkoholu“ - je fakt, že nemá sám sebe pod kontrolou, anebo zda vulgarita byla záměrná ve snaze zastřít špatný dojem ze Zemanovy návštěvy Číny.

Server připomíná, že na Facebooku se už přihlásilo 3000 lidí, kteří chtějí přijít na demonstraci proti Zemanovi plánovanou na 17. listopad, tedy v den 25. výročí sametové revoluce. „V zemi, kde je prezident nedotknutelným symbolem státnosti, je to skoro nová revoluce,“ poznamenává taz.de.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.