Stát by měl prodat firmy, ve kterých má méně než desetinový podíl, navrhuje ministerstvo financí | e15.cz

Stát by měl prodat firmy, ve kterých má méně než desetinový podíl, navrhuje ministerstvo financí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stát by neměl vlastnit podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Řízení těchto firem totiž nemůže reálně ovlivnit. Uvádí to ministerstvo financí ve Strategii vlastnické politiky státu, kterou v pondělí projedná vláda. 

Celkem pode materiálu je 289 obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků, státních příspěvkových organizací a organizačních složek státu vykonávajících podnikatelskou činnost. Podíl menší než deset procent má stát u zhruba desetiny firem.

Ministerstvo navrhuje, aby jednotlivá ministerstva roztřídila "své" podniky na strategické (například ČEZ), podpůrné, tedy nezbytné pro vlastní fungování státu a zajišťující nezbytné služby pro veřejnost, a zbytné. Ty by se měly následně privatizovat či jít do likvidace.

Resort dále navrhuje u strategických společností s majetkovou účastí státu a státních podniků založení výboru pro odměňování. Ten by měl stanovit pravidla odměn uvnitř firem a dohlížel by na jejich dodržování. Zároveň by kontroloval soulad odměňování se zásadami stanovenými vládou. "Společnost by měla mít na výběr, zda zavede dva výbory - výbor pro odměňování a výbor pro jmenování, či zda tyto dva výbory sloučí do jednoho," uvádí dokument.

Cílem materiálu je podle ministerstva přiblížit fungování společností s majetkovou účastí státu a státních podniků praxi, která vyplývá z doporučení OECD pro správu a řízení státem vlastněných společností. "Klíčovými kroky jsou optimalizace portfolia státem vlastněných majetkových účastí a státních podniků a značné posílení koordinačních mechanismů, s cílem zavést jednotnou aplikaci stejných zásad napříč všemi resorty," uvedlo ministerstvo financí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video