Strategické zásoby ropy stoupnou z 90 na 100 dnů | E15.cz

Strategické zásoby ropy stoupnou z 90 na 100 dnů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zásoby ropy a ropných produktů stoupnou z 90 na 100 dnů, státní rozpočet to během příštích dvou let bude stát 4,4 až 4,7 miliardy korun. Návrh, kterým se mění zákon o nouzových zásobách ropy, dnes posvětila vláda.

Nová pravidla souvisí se změnou metodiky pro výpočet zásob, podle nichž se sníží pod zákonem požadovaných 90 dnů a stát je bude muset adekvátně dorovnat. Původně měl stát v plánu jejich navýšení na 120 dnů, od toho však prozatím upustil.

Nový návrh počítá s tím, že zásoby nebudou kalkulovány podle denní spotřeby, ale podle čistého dovozu ropy. To si vyžádá jejich navýšení o deset dnů, tedy o zhruba 210 tisíc tun benzinu a nafty.

:

Počítá se také s úpravami ochranných pásem skladovacích zařízení a ropovodů. Ze státního rozpočtu kvůli tomu odplynou vyšší platby až o 160 milionů korun za rok.

Zvýšení ropných zásob na základě nové metodiky nařizuje České republice směrnice EU. Původní záměr počítal s tím, že náklady ponesou rafinerie a další soukromé subjekty na palivovém trhu. To by ale přineslo zdražení pohonných hmot o zhruba 14 haléřů za litr.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.