Studie: České firmy mají zbytečné zásoby za 70 miliard korun | E15.cz

Studie: České firmy mají zbytečné zásoby za 70 miliard korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské podniky zbytečně hromadí zásoby, které jim způsobují miliardové ztráty. Hodnota zbytečných zásob dosahuje v ČR 70 miliard korun. Vyplývá to ze studie společnosti Logio, která se zabývá řízením dodavatelských řetězců.

Podle studie 70 procent těchto zásob tvoří položky, které byly nakoupeny ve zbytečně velkém množství. „Existuje po nich poptávka a tak se v delších časovém množství nakonec prodají. Firma je však v takovém množství nemusela nakupovat a ušetřit tak kapitál vázaný v nadbytečných zásobách,“ uvedl ředitel společnosti Tomáš Formánek. Na 30 procent zboží na skladech podle něj tvoří „ležáky“, které mohou představovat čistou ztrátu.

Problémem tuzemských podniků je tak podle Formánka špatná struktura zásob. „Přestože mají firmy nadzásoby, tak nejsou schopny vykrýt poptávku včas,“ dodal Formánek. Průměrná dostupnost zboží v ČR dosahuje 90 procent, deset procent objednávek zůstává podle studie neuspokojeno. Z nich asi 30 procent tvoří ztracené prodeje.

Celkem mají zásoby firem v ČR hodnotu 450 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.