V Praze až do pátečního rána platí povodňová pohotovost. Nejvážnější situace je v Radotíně | E15.cz

V Praze až do pátečního rána platí povodňová pohotovost. Nejvážnější situace je v Radotíně

ČTK

Kvůli extrémnímu dešti vyhlásili v Praze hydrometeorologové povodňovou pohotovost pro celé území hlavního města, výstraha platí do pátečního rána. Na potoce Botič byl zaznamenán první povodňový stupeň a přetekla hráz rybníků v Radotíně a Řeporyjích. Déšť také způsobil sesuv půdy na silnici v Radotíně a zastavil tam autobusy MHD. Pražští hasiči vyjížděli k čerpání vody ze sklepů a v některých ulicích nedostačovala kapacita dešťové kanalizace.

"Český hydrometeorologický ústav vyhlásil v Praze povodňovou pohotovost, neboť je předpoklad, že bude v dalších hodinách pršet. Jedná se o preventivní akt. V Praze zatím velká krize není, jedná se o lokální případy," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zřejmě nejzávažnější situace je v Radotíně. V oblasti Na Cikánce přetekla voda hráz rybníka. "Stéká do něj voda z okolních strání a potoků a naplnila jej. Ve sklepích se objevuje voda. Vyzvali jsme proto obyvatele, aby se připravili na případnou evakuaci," řekl místostarosta Miroslav Knotek (ODS).

Povodní Odry dá na protipovodňová opatření dalších 1,5 miliardy korun

První stupeň povodňové aktivity byl naměřen na Botiči v Nuslích. Hladina potoka tady dosáhla výšky 1,2 metru. Kromě Botiče jsou problémy také v Řeporyjích, kde voda přetekla hráz rybníka.

Sesuv podmáčené půdy zastavil provoz autobusů linky 255 mezi zastávkami Cementárna Radotín a Zadní Kopanina. Žádné další potíže DPP nezaznamenal. "Kanálky pod schodišti mezi uliční úrovní a podchodem ojediněle v některých stanicích, dle místní intenzity deště, krátkodobě nemusely stíhat odvádět vodu do kanalizace. Jinak žádný zásadní problém jsme v souvislosti s dnešními silnými srážkami zatím nezaznamenali," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Pražané si oblíbili přívozy, město zavádí další spoje

Hasičům způsobil déšť největší problémy v jihozápadní části Prahy, kde od 05:00 do 12:00 zasahovali u 23 událostí. Nejvíce práce měli v Radotíně. "V ulici K cementárně se valila dešťová voda po komunikaci a způsobila lokální problémy. V Radotíně byly zatopené sklepy a dvory. Voda se částečně dostala i na dvůr hasičské stanice. Její provoz však nebyl omezen," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V Radotíně rovněž voda zatopila v místní škole část tělocvičny. Hasiči odčerpali vodu a vytvořili z pytlů s pískem hráz.

Na Starém náměstí v Ruzyni museli hasiči odstranit velký pařez, který zatarasil česlo potoka a hrozilo jeho vylití. Monitorují také oblast Radotínského potoka, kde je zvýšený stav vody u umělých nádrží a odtoků kanalizace. Ve třech případech odstraňovali stromy padlé na silnici.

Výroba slavného embéčka začala před 55 lety, připomeňte si ji na archivních záběrech
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny
OBRAZEM: Realitní boom nenávratně mění okraj Prahy. Prohlédněte si, jak se zahušťuje sídliště
Léto se blíží. Takhle ho na Lužnici trávil Ota Pavel, prohlédněte si unikátní snímky Viléma Heckela

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!