V rozsudku nad Lessym se objevují šílené zprávy o fungování policie | E15.cz

V rozsudku nad Lessym se objevují šílené zprávy o fungování policie

Jan Hrbáček, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bonzování, anonymy, podezření z klientelismu, z korupce, špatná práce kontrolních a inspekčních orgánů, mobbing, bossing. Tyto všechny informace se čtenář dozví z rozsudku Obvodního soudu v Praze 7 nad bývalým policejním prezidentem Petrem Lessym.

Bývalý policejní prezident byl obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy šéfa zlínské policejní správy Bedřicha Koutného a jeho náměstka Jaroslava Vaňka. Soud jej v půlce května obžaloby zprostil, samotný text rozsudku však spatřil světlo světa až v tomto týdnu.

Soud se vyjma samotného podezření z trestného činu zabýval řadou s tím souvisejících poznatků. Objevily se tak například informace o dvacetimilionovém schodku jihomoravské policejní správy za rok 2009, kde bylo reálné podezření z možné ekonomické trestné činnosti. V rozsudku je hojně zmiňován i případ takzvaného Delta týmu, při jehož zásahu v lednu 2009 zemřel Vietnamec. V této souvislosti se objevily informace o laxním přístupu nadřízených, protože někteří členové týmu byli podezřelí z nezákonností. Tyto informace směřují právě k Jaroslavu Vaňkovi, který byl náměstkem jihomoravské policie až do konce roku 2009 a pak ho vystřídal Lessy.

Přečtěte si kompletní znění rozsudku:

V rozsudku se taktéž objevují informace o takzvaném Toflově gangu. Tedy skupině podnikatelů, bývalých policistů, kteří díky napojení na stávající ochránce zákona mohli vydírat svoji konkurenci. „Obžalovaný se od plukovníka Šlachty (šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) dozvěděl, že policie rozkrývá velmi závažnou trestnou činnost, páchanou na území jižní Moravy, do které mohli být podle tehdejších poznatků zapojeni zde působící policisté. Bylo určité podezření, že s ohledem na rozsah a působení gangu – více jak deset let – o jeho činnosti mohli být informováni vysoce postavení policisté,“ stojí například v rozsudku.

Petr Lessy byl od obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy nakonec 16. května osvobozen. Státní zástupce se proti rozhodnutí samosoudce Romana Podlešáka odvolal. Petr Lessy zvažuje, že bude žádat svůj návrat do řad policie. Server E15.cz faksimile rozsudku zveřejňuje na svém webu.

Osvobozující rozsudek Petra Lessyho by E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.