V senátu posílí levice | E15.cz

V senátu posílí levice

Jiří Dolejš
Jiří Dolejš
• 
ZDROJ: ctk

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obě hlavní levicové strany posílí své pozice v senátu. Už po prvním kole voleb je jasné, že levice v horní komoře udrží, i díky úspěchu KSČM, většinu. Z pohledu postupujících do druhého kola si zatím vede nejlépe ČSSD, která přitom obhajuje jen pět křesel. Šanci stát se senátorem má totiž 23 jejích kandidátů.

Komunisté budou příští týden bojovat o zisk až dvanácti křesel, přičemž po letošních volbách skončí mandát pouze jedinému jejich senátorovi Václavu Homolkovi na Chomutovsku. Největším překvapením prvního kola bylo vítězství místopředsedy strany Richarda Dolejše, který v Praze 8 těsně předstihl současnou senátorku za ODS Danielu Filipiovou a utká se s ní ve druhém kole voleb.

Kandidáti postupující do druhého kola senátních voleb Autor: E15

Filipiová je jednou z deseti kandidátů občanských demokratů, kteří se probojovali do druhého kola, přičemž ODS končí mandát celkem 13 senátorům. S dalším působením v horní komoře už se mohl rozloučit například ministr obrany Alexandr Vondra. Na Litoměřicku totiž skončil až třetí za kandidáty KSČM a ČSSD.

Kdo postoupil do druhého kola senátních voleb Autor: E15

Senátní klub ODS také bude muset hledat nového předsedu, protože dosavadní šéf Richard Svoboda získal v obvodu Brno město jen 7,65 procenta hlasů a je vyřazen. Křeslo v horní komoře ztratí také předseda jejího evropského výboru Luděk Sefzig. Úspěšnou stálicí ODS je naopak teplický starosta Jaroslav Kubera, který získal přes 40 procent hlasů a má velkou šanci obhájit mandát.

Kdo postoupil do druhého kola senátních voleb Autor: E15

Problém bude mít i klub TOP 09 /STAN, jehož šéfka Soňa Paukrtová neuspěla v Jablonci nad Nisou. Seskupení TOP 09 a Starostové ztratí nutný počet senátorů pro zachování klubu.

Kdo postoupil do druhého kola senátních voleb Autor: E15

Na výsluní voličské přízně se zato hřeje někdejší lidovecký předseda Jiří Čunek, který získal v prvním kole vůbec nejvyšší počet hlasů. Na Vsetínsku ho volilo přes 16 tisíc lidí. Čunkovi chyběly necelé tři procentní body, aby senátorský mandát jako jediný obhájil už v prvním kole.

Zviditelnění Straně zelených přinesli bývalá ústavní soudkyně , která se v obvodu Brno město postaví ve druhém kole kandidátce ČSSD, a exšéf Státního fondu životního prostředí , který zatím vítězí v Praze 2 jako kandidát podporovaný lidovci, zelenými a pirátskou stranou.

Kdo postoupil do druhého kola senátních voleb Autor: E15

Autor: Denisa Novotná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.