Válková ustoupila ohledně výběrových řízení na vedoucí žalobce | E15.cz

Válková ustoupila ohledně výběrových řízení na vedoucí žalobce

Válková ustoupila ohledně výběrových řízení na vedoucí žalobce
Ministryně spravedlnosti Helena Válková
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministryně spravedlnosti Helena Válková ustoupila žalobcům ohledně úpravy výběrových řízení na vedoucí státní zástupce. Pro úřad je přijatelný návrh, ministr by funkcionáře jmenoval na návrh nejvyššího státního zástupce, nikoliv po pouhém projednání s ním. Spornou zůstává otázka vzniku speciálního zastupitelství zaměřeného na korupci a ekonomickou kriminalitu.

Válková se zástupci žalobců probrala tři hlavní okruhy témat: jak více garantovat nezávislost státních zástupců, zřízení speciálu a další existenci vrchních státních zastupitelství. „Dovedli jsme se dohodnout na dalším pracovním postupu i u spornějších věcí,“ zhodnotila.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman jednání s šéfkou resortu nad připravovaným zákonem o státním zastupitelství vnímá jako krok kupředu. „Je to první pracovní jednání. Měl jsem z něj vcelku dobrý pocit. I když jsme se občas hádali, bylo to věcné,“ shrnul Zeman. Ke konkrétním ustanovením ministerského návrhu se zatím diskuse neposunula, další schůzka by se měla uskutečnit 18. února.

Jmenování na návrh šéfa žalobců

Ke kritizovaným částem návrhu patřilo ustanovení, že vedoucího státního zástupce může ministr spravedlnosti jmenovat sám a bez výběrového řízení, pokud po dvou předchozích konkurzech organizovaných ministerstvem nevybere z vítězů žádného vhodného uchazeče.

Po dnešním jednání je prý pro ministerstvo přijatelná varianta, že ministr by funkcionáře jmenoval na návrh nejvyššího státního zástupce, nikoliv po pouhém projednání s ním

Područí politiků

Současný návrh zákona z dílny ministerstva spravedlnosti se výrazně odklonil od původního návrhu, který vznikl v úzké součinnosti s žalobci a který ze Sněmovny stáhla k dopracování předchůdkyně Válkové Marie Benešová. Státní zástupci uváděli, že je nový návrh dostává do područí politiků. Válková to odmítala s tím, že zákon naopak posiluje nezávislost žalobců a znemožňuje zásahy do jejich činnosti.

Současnou podobu návrhu zákona o státním zastupitelství však veřejně kritizovali nejen samotní žalobci, ale také ČSSD, někteří senátoři i protikorupční organizace. Namítali především to, že zákon omezuje nezávislost žalobců. Vládní koalice k zákonu zřídila zvláštní pracovní skupinu.

Válková původně plánovala, že návrh odevzdá vládě loni v létě. Legislativní práce se však i kvůli kritice návrhu protáhly, takže zákon by měl odejít do připomínkového řízení až letos na jaře.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!