Videomapping na Národním muzeu místo novoročního ohňostroje. | e15.cz

Videomapping na budově Národního muzea místo novoročního ohňostroje

Jan Vařečka

Jan Vařečka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká metropole zažívala řadu let 1. ledna novoroční ohňostroj. V roce 2020 se však situace mění. Město bude vítat nový rok videomappingovou projekcí na budovu Národního muzea. 

Několik let se diskutovalo o ekologičtější a šetrnější variantě novoročního ohňostroje v Praze. Událost pravidelně doprovázela diskuze, ať už na téma znečištění ovzduší nebo ohledně toho, jak ovlivňuje zvířata. Diskuzi ukončili 7. srpna pražští radní, když na mimořádném zasedání rozhodli o zrušení klasického ohňostroje s tím, že jej nahradí videomapping

Jak bude videomapping vypadat a v kolik začíná?

Videomapping bude obsahovat sedm propojených obrazů, celá projekce zabere deset minut. Show s názvem “My, Praha” se bude promítat na budovu Národního muzea a bude se opakovat třikrát. První projekce začíná v 18:15, druhá v 19:15 a poslední projekce začne ve 20:15. Celá událost vyjde Prahu na 1 990 000 korun, což je lehce vyšší suma, za jakou v minulosti magistrát pořizoval novoroční ohňostroj.  

Ohňostroj bude!

To, že videomapping nahradí ohňostroj však nenadchl tvůrce a fanoušky pražských ohňostrojů z předchozích let. Ti založili spolek Ohňostroj pro Prahu a na svém Facebooku a webu hledali podporu pro svůj projekt, včetně té finanční. Na začátku prosince měl spolek vybráno asi 70 tisíc korun. K uspořádání události však potřebují 200 tisíc až 300 tisíc korun. Původním záměrem bylo dokonce vybrat jeden milion korun. Spolek sliboval, že i když nevybere danou částku, bude ohňostroj financovat z vlastních zdrojů. 

Ohňostroj pro Prahu se uskuteční stejně jako videomapping prvního ledna 2020 v 18:00. Spolek to oznámil na svém facebooku. Odpalovat se bude z Bastionu nad parkem Folimanka v takzvaném Jamrtálu. Tématem bude vzpomínka na zesnulé a zejména na Karla Gotta - odtud i název Praha božská. Ohňostroj bude možné sledovat z piazetty Kongresového centra, kde bude i ozvučení.

Ohňostroj nepřímo podpořila i radnice Prahy 2. Pomohla s výběrem místa, uznala aktivitu, ale peněžní záštitu nepřevzala. "Ctíme aktivitu, ale neradi bychom z toho dělali politickou aktivitu. Když bychom do toho dávali peníze, tak už bychom ji z toho dělali," řekl místostarosta Jan Korseska (ODS). 

Ohňostroje a životní prostředí

Analýza Českého hydrometeorologického ústavu potvrdila, že ohňostroje a zábavní pyrotechnika krátkodobě zhoršují ovzduší. Nejhorší vliv má právě zábavní pyrotechnika, kterou odpalují jednotlivci.

Společnost pro zvířata, kterou prostřednictvím svého webu Zvíře v nouzi podpořil i Český svaz ochránců přírody uvádí, že pyrotechnika zvířatům působí šok, trauma, zranění i smrt. Nejčastěji bývají postiženi ptáci, lesní zvěř, vodní ptáci, koně, kočky a psi. Zranění si nejčastěji způsobí v panice při útěku před výbuchy.

Analýzy ČHMU se držel i spolek Ohňostroj pro Prahu a na základě toho vedl kampaň #nebudustřílet. Kampaň si vzala za cíl přesvědčit veřejnost o škodlivosti a nebezpečí zábavní pyrotechniky a doporučovala si počkat právě na městské ohňostroje a neohrožovat sebe ani své okolí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video