Vláda šachuje s HDP - nejprve odhad zvýšila, teď hrozí opět snížení | E15.cz

Vláda šachuje s HDP - nejprve odhad zvýšila, teď hrozí opět snížení

ekonomika
ekonomika
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda si příliš neví rady s odhadem hospodářského růstu. Poté, co ministerstvo financí v červenci výhled nečekaně zlepšilo, teď premiér mluví o tom, že se číslo bude muset významně srazit dolů. Dosud stát počítal pro příští rok s růstem 2,5 procenta, teď Petr Nečas zmínil možné snížení na 1,5 procenta. Změna výhledu růstu sebou nese mimo jiné i menší příjmy do státní kasy – zhruba o 12 miliard. Opozice vládu kritizuje za to, že při přípravě rozpočtu používá nereálná čísla.

Premiér Nečas změnu výhledu české ekonomiky připustil na setkání se starosty, kteří demonstrovali na podporu změny rozpočtového určení daní. Zmínil, že vláda je v situaci, kdy zřejmě bude muset revidovat základní východiska státního rozpočtu.

„Protože dneska už asi všichni tušíme, že příští rok nebude 2,5procentní hospodářský růst. My zřejmě s vysokou pravděpodobností budeme muset revidovat růst na příští rok o jeden procentní bod dolů. To máte v příjmech 12 miliard korun příští rok dolů,“ řekl Nečas.

Vývoj růstu HDP Česka (1996-2010)

HDP Česko Autor: indexmundi.cz

Zdroj: indexmundi.cz

Korekci růstu připustil i Kalousek, rozhodující bude leden

Za to, že vláda dosud jako východisko pro rozpočet používala údajně nereálný odhad růstu ve výši 2,5 procent, hlasitě kritizovala Nečasův kabinet opoziční ČSSD a také odbory. Budoucí korekci připustil na tiskové konferenci po oznámení schválení rozpočtu i ministr financí Miroslav Kalousek.

„Monitorujeme to velmi pečlivě, řekl bych, že dvakrát pečlivěji než obvykle,“ poznamenal Kalousek. Opakování „deja vu z roku 2008“, kdy poklesla zahraniční poptávka, pak export, a tím i příjmy rozpočtu, podle něj není možné vyloučit. „Zatím jsme se rozhodli nepředkládat jiná čísla, než která jsou poslední aktuální… Jak to bude doopravdy v tuhle chvíli nikdo neví. Nemáme žádný důvod k optimismu,“ prohlásil Kalousek.

Podle Kalouska je proto mít potřeba varianty pro různé propady ekonomiky a s nimi spojené poklesy příjmů rozpočtu, veřejnost s nimi však zatím nechce strašit. „Zveřejníme je tehdy, až budou aktuální,“ poznamenal ministr financí.

Zásadní rozhodování v tomto smyslu bude muset vláda podle Kalouska udělat na konci ledna, s lednovou prognózou na rok 2012. Také podle Nečase vláda rozhodne „nějakým způsobem“ na základě říjnové a lednové makroekonomické predikce.

Výhled Česka i dalších zemí zhoršuje dluhová krize

Odhad růstu české ekonomiky v příštím roce v úterý snížil Mezinárodní měnový fond. V aktualizovaném výhledu světové ekonomiky odhadl tuzemský růst na 1,8 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 2,9 procenta.

Odhady růstu českého HDP

Instituce 2012
ČNB 2,2 %
Ministerstvo financí 2,5 %
MMF 1,8 %

Podle analytiků změna prognóz fondu reflektuje zhoršení ekonomických podmínek a zvýšení rizik vyplývajících z dluhové krize v eurozóně.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video