Vojáci dostanou na mise urychleně neprůstřelné vesty

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

ČTK
Ministerstvo obrany koupí neprůstřelné vesty pro vojáky působící v Afghánistánu. Životnost těch současných za necelý rok vyprší, úřad je proto chce pořídit urychleně přes alianční agenturu NSPA. Za 500 souprav balistických vest zaplatí podle předpokladů 17,5 milionu korun.

„Předmětem zakázky je dodávka 500 souprav balistických vest SPCS Magnum TAC-1, včetně balistických panelů pro příslušníky Armády České republiky působících v operaci Resolute Support v Afghánistánu,“ sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Stejné vesty v Afghánistánu používají američtí vojáci.

Ministerstvo v minulosti vypsalo otevřené výběrové řízení na nákup 2291 neprůstřelných vest. Vyhrála ho Česká zbrojovka, vesty loni firma slíbila dodat za 68 milionů korun. Vojáci měli všechny vesty dostat do konce loňského listopadu, dosud se tak ale nestalo. Obě strany se obviňovaly, kdo za zdržení může. Spor nyní řeší správní soud. Kvůli zdržení zakázky vojákům hrozí, že nebudou mít při zahraničních misích balistickou ochranu.

Úřad potřebuje urychleně pořídit nové vesty, koupit proto chce již přímo vybrané zboží. Zároveň chystá výběrové řízení na dodávku 5500 balistických vest za asi 272 milionu korun s termínem dodání do 30. listopadu 2020, uvedl Medek. „Dodávky budou probíhat postupně ve čtyřech etapách,“ poznamenal. Podle informací E15 se o zakázku chce opět ucházet uherskobrodská Česká zbrojovka.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 shrnují následující články:

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise