Vrátil majitel Čapího hnízda dotaci? Imoba drží veřejnost v napětí, termín už vypršel | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vrátil majitel Čapího hnízda dotaci? Imoba drží veřejnost v napětí, termín už vypršel

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Vlastník Čapího hnízda měl do pondělí pod hrozbou penále vrátit padesátimilionovou dotaci. Není však jasné, zda tak učinil.

Společnost Imoba patřící holdingu Agrofert, která vlastní areál Čapí hnízdo, udržuje veřejnost v napětí. Není totiž jasné, zda uposlechla výzvu Úřadu Regionální rady regionu Střední Čechy a do pondělí dobrovolně vrátila padesátimilionovou evropskou dotaci, která byla určena na stavbu Čapího hnízda.

„Nyní není co komentovat. Imoba se k tomu vyjádří v příštích dnech,“ řekl deníku E15 mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka. Imoba přitom dříve uvedla, že se k dotaci ještě před ukončením lhůty vyjádří. Na dotaz, zda to znamená, že firma dotaci nevrátila, odpověděl Hanzelka, že se k tomu nebude vyjadřovat. Středočeský dotační úřad se k vymáhání částky také hodlá vyjádřit až během týdne.

Regionální rada požadovala po firmě Imoba vrácení částky kvůli podezření z dotačního podvodu, kvůli kterému je trestně stíhán premiér Andrej Babiš a jeho blízcí včetně manželky a dětí. Z podvodu je podezřívá jak česká policie, tak Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), z jehož zprávy středočeský úřad vycházel. Původně byl ke stíhání sněmovnou vydán i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, státní zástupce však jeho stíhání zastavil.

Komentář Dušana Šrámka: Faltýnek je volný, přichází řada na Babiše? Zatím ne

Imoba trvá na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem. „Což v minulosti potvrdilo i několik kontrol různých úřadů včetně ROP Střední Čechy,“ uvedl před časem Hanzelka. Firma měla vrátit dotaci nejpozději do pondělí, kdy končila třicetidenní lhůta stanovená regionální radou.

Pokud Imoba dotaci nevrátila, čekalo by ji správní řízení a daňová kontrola. Podle pravidel platných v době přidělení peněz by navíc firmě hrozilo penále ve výši sto procent dotace, tedy dalších padesát milionů. Podle nynějších pravidel se penále už nevyměřuje a záleží tedy, jaký právní výklad úřad zvolí. Peníze by pak připadly státu, ministerstvo financí totiž na začátku roku vyňalo farmu Čapí hnízdo z evropského financování.

Policie podezřívá aktéry, že úmyslně vyjmuli původní společnost vlastnící Čapí hnízdo z koncernu Agrofert, aby dosáhla na evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma vrátila zpět pod Agrofert a nyní ji vlastní dceřiná společnost Imoba. Celý holding Agrofert převedl Babiš loni do svěřenského fondu, aby vyhověl novému zákonu o střetu zájmů. Sám premiér celou kauzu několikrát v minulosti označil za „vylhanou“ a na „objednávku mafie“.

Podívejte se, jak se vyvíjela kauza Čapí hnízdo:

Čapí hnízdo: čtěte, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací

Marek: Po prudkém růstu mezd přijde zdražování, situaci firem komplikuje stát

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!