VV viní v kauze MUS ministry zahraničí a spravedlnosti | e15.cz

VV viní v kauze MUS ministry zahraničí a spravedlnosti

Radek John
Radek John
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V kauze Mostecké uhelné společnosti podle podezření Věcí veřejných významně pochybili ministři zahraničí, spravedlnosti a financí. Dnes to prohlásil předseda VV Radek John. Česko těmito průtahy přišlo podle VV o čas na přípravu trestního řízení.

Vrchní státní zastupitelství v Praze zřejmě nese podle Johna na průtazích v kauze MUS nejmenší vinu a má se podle názorů VV stát jen obětním beránkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již dříve v souvislosti s MUS podal na čtyři státní zástupce kárné žaloby. Domnívá se, že průtahy byly účelové.

„My máme podezření na základě šetření, že ministři zahraničních věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody. Namísto toho obě ministerstva chybně postoupila věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou,“ řekl John.

Švýcarsko se České republiky již od první poloviny roku 2010 dotazovalo, zda se hodlá připojit k trestnímu řízení jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Švýcaři tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz, ministerstvo financí chystá civilní žalobu. Česko se zároveň snaží vrátit pomocí nových důkazů kauzu ve Švýcarsku do přípravné fáze, čím by stát získal novou možnost připojit se k řízení jako poškozený.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery