Výměnu transportních letounů za L-159 nabízela Česku i Alenia | E15.cz

Výměnu transportních letounů za L-159 nabízela Česku i Alenia

Alenia C-27J Spartan
Alenia C-27J Spartan
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italská společnost Alenia Aeronautica měla před několika lety zájem odebrat bitevníky L-159 Alca. Česku za to nabízela stroje Spartan, které kvůli lepším technickým parametrům upřednostňoval před letouny CASA i generální štáb. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Ministerstvo obrany ale nakonec bez výběrového řízení uzavřelo dohodu se španělským konsorciem EADS o nákupu letounů CASA.

Hlavní argument tehdejší vlády Mirka Topolánka zněl, že EADS je jedinou společností, která je ochotná české bitevníky L-159 odebrat. ČT má ale k dispozici dokument, který toto tvrzení popírá. Dopis s nabídkou od společnosti Alenia byl 30. dubna 2008 zaslán Topolánkovi i tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové. „Mohu vám potvrdit, že jsme nabídku učinili, ale nikdo z české vlády ani ministerstva obrany na ni nereagoval,“ řekl ČT zástupce firmy Alenia.

Parkanová a Topolánek se odmítli vyjádřit. Podle ministra financí Miroslava Kalouska nebyla italská nabídka závazná, a nebere ji proto vážně. „To si prověřte, jestli to nejsou jenom drby,“ řekl České televizi.

Obrana nakonec podepsala smlouvu na dodávku španělských transportních letadel CASA za 3,6 miliardy korun. Alenia dohodu kritizovala. Kvůli údajnému předražení zakázky nyní policie Parkanovou stíhá.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video