Vzniká nová politická strana, její lídr Štern chce řešit závažnější výzvy než Čapí hnízdo | E15.cz

Vzniká nová politická strana, její lídr Štern chce řešit závažnější výzvy než Čapí hnízdo

Martin Štorkán

Martin Štorkán

Nová politická strana iČesko Jana Šterna si chce odbýt premiéru v jarních volbách do Evropského parlamentu. V úterý vydala Manifest za moderní Česko.

Strana, jejíž název má odkazovat především k inovacím, má aktuálně asi polovinu z tisíce podpisů, který potřebuje ke svému vzniku. Do politické soutěže se chce poprvé zapojit příští rok ve volbách do Evropského parlamentu.

Manifest za moderní Česko, který vznikající strana představila, se opírá o žebříček států podle inovativnosti ekonomiky publikovaný v únoru agenturou Bloomberg.

Podle zakladatele strany Jana Šterna se vláda Andreje Babiše soustředí spíše na premiérovy aféry, než o návrat mezi vyspělé země. „Hlavní téma politiky a veřejné sféry je, zda byl syn premiéra na Krymu, nebo ne. Připadá mi to, jako kdyby Česko bylo Titanic. Z hlubin oceánu se blíží ledovec v podobě obrovského hospodářského propadu a velké krize, ale na palubě se řeší Čapí hnízdo,“ říká zakladatel strany Jan Štern a dodal, že se v Česku musí vyřešit některé základní věci.

Komentář Jany Havligerové: Hnutí ANO a chuť na revanš

Štern považuje za důležité hlavně investice do inovací a vývoje, rešení problému sucha a zlepšení školství, které je prý často na úrovni 19. století. Zlepšit by chtěl i úřady práce, které by se můžou inspirovat v Dánsku a přeměnit se skoro až na personální agentury.

„Růst, který zažíváme, končí a přijde určitě i recese, budou nezaměstnaní. My potřebujeme efektivní úřady práce, které budou posílat lidi zpět do pracovního procesu během dní a ne během měsíců nebo let, jako je to u nás,“ myslí si Štern.

Štern: Voliče Zemana i liberály chci nalákat na prosperitu, do deseti let lze dohnat Němce

Scénárista a dramaturg Jan Štern působil v politice naposledy krátce po revoluci, kdy byl poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum. Později pracoval v České televizi.

Politiku chtěl Štern ovlivňovat už loni prostřednictvím platformy Spravedlnost a iniciativa, kterou založil společně s Hanou Marvanovou a Janem Kalvodou.

Babiš v politice zůstane, je to zarputilý člověk a byznysmen, ti chtějí vyhrát, tvrdí komentátor Holec
Města ručila za hypotéky už za první republiky, hájí svůj nápad Marvanová
Číšník si u mě vydělá 50 tisíc čistého. Bez praxe restauraci ani neotvírejte, říká šéfkuchař Kalina
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!