Ze Stodůlek do vily po Klausovi: prezident už ví, kde bude bydlet | E15.cz

Ze Stodůlek do vily po Klausovi: prezident už ví, kde bude bydlet

Lumbeho vila u Jeleního příkopu
Lumbeho vila u Jeleního příkopu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman s rodinou bude v době svého mandátu bydlet v Lumbeho vile u Jeleního příkopu nedaleko Pražského hradu. Zeman to uvedl v pořadu Partie televize Prima. Na stejném místě žil donedávna Václav Klaus.

Svůj výběr Zeman v televizi zdůvodnil přáním žít v blízkosti přírody a tím, že jeho žena Ivana si přeje psa. Doplnil, že už má vybráno konkrétní štěně zlatého retrievera.

Zemanův tým krátce po páteční inauguraci uvedl, že nový prezident si nejprve prohlédne místa, kde by mohl bydlet, a teprve poté si vybere. Kromě vily po Klausovi bylo možností takzvané Masarykovo apartmá v jižním křídle Nového královského paláce. Zeman dnes poznamenal, že tento byt už fakticky neexistuje, protože část prostor zabrali úředníci prezidentské kanceláře.

Zeman dosud při pobytu v Praze využíval sídlištní byt ve Stodůlkách. Spojován je ale především se vsí Nové Veselí na Vysočině, kde v minulých letech strávil mnoho času.

Lumbeho vila u Jeleního příkopu Autor: ctk

Lumbeho vila je empírová budova nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe. Počátkem 20. století v ní bydlel malíř Miloš Jiránek a maloval z ní netradiční pohledy na Pražský hrad.

Hrad vilu a okolní pozemky vlastní od roku 1925, využívala je správa hradu jako hospodářské prostory. Plány na rekonstrukci vily se začaly připravovat v roce 1993 a v roce 2004 si ji Václav Klaus vybral jako své nové sídlo. Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005, bývalý prezident se vystěhoval minulý týden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.