Zeman a odboráři: Minimální mzda by měla stoupnout o 500 korun | E15.cz

Zeman a odboráři: Minimální mzda by měla stoupnout o 500 korun

Prezident Miloš Zeman a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil  vystoupili 25. března v Praze na tiskové konferenci po jednání prezidenta s radou ČMKOS.
Prezident Miloš Zeman a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil vystoupili 25. března v Praze na tiskové konferenci po jednání prezidenta s radou ČMKOS.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Minimální mzda by se měla po dlouhé době opět zvýšit, a to o 500 korun na 8 500 Kč. Shodli se na tom zástupci odborů s prezidentem Milošem Zemanem. Odboráři přitom původně požadovali zvýšení o tisíc korun, Zeman je však přesvědčil, že takový nárůst by byl nyní nereálný.

Zeman podle svých slov vyslechl od zástupců odborů celou řadu podnětů, které využije při jednáních s ministry. Prezident se s nimi prý nakonec shodl například na zvýšení minimální mzdy, která nerostla už řadu let. Podle Zemana „skokové zvýšení minimální mzdy o tisíc korun ne zcela odpovídá ekonomickým možnostem naší země“. Naopak navýšení o 500 korun by podle něj bylo v pořádku. „Jsem velice rád, že nakonec jsme s panem předsedou (Zavadilem) v této otázce dospěli ke shodě,“ prohlásil po jednání s radou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Zavadil totiž dříve řekl, že odbory chtějí zvýšení minimální mzdy z osmi tisíc na devět tisíc korun. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) je ale podle svého nedávného vyjádření ve Sněmovně připravena předložit na tripartitě začátkem dubna návrh na nárůst právě o 500 korun. Proti zvyšování minimální mzdy je ODS i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Nová tripartita? Vláda, zaměstnavatelé, odbory... a Zeman

Zeman zároveň nabídl svoji účast na tripartitě. Chce pomoci ke vzájemnému dialogu odborů, zaměstnavatelů a vlády. Hlava státu předpokládá, že by jeho účast na prvním zasedání byla spíše symbolická, plánuje hlavně jednat se stranami separátně. Podle Zemana se často dokážou dohodnout zaměstnanci a zaměstnavatelé, s kabinetem to již ale nesvedou.

„Zaměstnavatelé a zaměstnanci se mnohdy, byť ne vždy, dokážou dohodnout. A obě dvě tyto skupiny mi sdělily, že jediný, s kým se nedokážou dohodnout, je právě vláda,“ uvedl Zeman. Od odborářů dostal několikastránkový materiál s náměty k podpoře ekonomiky a snížení nezaměstnanosti, která je podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila hrozivá. V únoru vzrostla na rekordních 8,1 procenta.

Zeman řekl, že se pokusí předložit konkrétní návrhy k ekonomickému růstu, zmínil podporu technického školství včetně učňovského a aplikovaného výzkumu. Zavadil zase hovořil takzvaném kurzarbeitu, rekvalifikacích, zaměstnanosti mladých lidí a také zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Zeman podotkl, že s pokladnami souhlasí i Svaz průmyslu a dopravy.

Zeman se dnes setkal se šéfy tří desítek svazů. Podle dřívějšího vyjádření předsedy nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josefa Středuly to byla vůbec první schůzka hlavy státu se všemi předáky odborů největší centrály v zemi. Podle Zavadila se prezident s odbory dohodl na dalších setkáních.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.