Zeman chce víc ruských investic, i kvůli Temelínu

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: ctk

Prezident Miloš Zeman by rád viděl vyšší míru ruských investic v České republice, také v souvislosti s chystanou dostavbou Jaderné elektrárny v Temelíně. Rusky to řekl v projevu na recepci pořádané ruským velvyslanectvím v Praze k 68. výročí konce druhé světové války.

Zemana by uspokojilo, kdyby byl objem ruských investic v zemi za několik let někde mezi dvěma až čtyřmi procenty celkového zahraničního kapitálu v ČR a aby vzrostly také české investice v Rusku. Prezident připomněl, že zatím je podíl ruských peněz jen 0,8 procenta celkových cizích investic v ČR. Nejvýznamnějšími investory jsou Nizozemsko, Německo a Rakousko.

Zeman ocenil rostoucí obchodní výměnu mezi Českem a Ruskem. „Pokud jsme našimi ekonomickými vztahy z 90 procent spokojeni, je potřeba soustředit se na těch deset procent, se kterými spokojeni být nemůžeme,“ prohlásil prezident s tím, že kritika od přátel by měla být především impulsem k rozvoji další spolupráce. Ocenil také kvalitu ruských podnikatelů, kteří v ČR podnikají.

„Jsem zcela přesvědčen, že jsou kvalitní ruští podnikatelé. Nenechávejte si je jen na ruském území. Pošlete je k nám, do Česka, jako nejen politické, ale také ekonomické posly dobrých vztahů mezi našimi zeměmi,“ řekl ruskému velvyslanci český prezident. Připomněl, že pravicový tisk jej někdy označoval za ruského agenta. „Jsem agent ekonomické spolupráce založené nejen na výměně výrobků, ale také, a to je nejdůležitější, na výměně kapitálu,“ dodal Zeman.

Prezident zmínil například skupinu Evraz, ovládající od roku 2005 ostravské vítkovické ocelárny, které nyní mají problémy kvůli nízké poptávce a několik měsíců stály. Zeman uvedl, že by byl rád, aby za rok mohl ruský velvyslanec poznamenat, že se tamní výroba opět rozjela.

Své vystoupení zakončil recitací části textu ruské dětské písně „Pusť vsjegda buďet solnce“ (Ať nám vždy slunce svítí), známé starším ročníkům ze školních hodin ruštiny.

Téma dostavby Temelína, obří miliardové zakázky, zmínil ve svém vystoupení také ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. „Doufáme, že nové perspektivy česko-ruské spolupráce otevře projekt dostavby Jaderné elektrárny Temelín, v němž Češi a Rusové opět spojili své zájmy a jednají společně,“ uvedl velvyslanec.

O dostavbu Temelína mají zájem rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a také americký Westinghouse. Francouzskou Arevu společnost ČEZ ze soutěže vyloučila.

Ruský velvyslanec je přesvědčen, že dlouholetá spolupráce ČR a Ruska v jaderné energetice „světové úrovně“ přispívá k řešení otázek české energetické bezpečnosti. Dostavbu jaderné elektrárny označují někteří pozorovatelé za významnou i z pohledu energetické bezpečnosti a geopolitických zájmů, část z nich by se z těchto důvodů přikláněla spíše k západnímu spojenci.

Ruský velvyslanec při vystoupení zdůraznil jasné odmítnutí pokusů o znovuzrození či heroizaci nacismu. „Historie druhé světové války nemůže být předmětem politické konjunktury, nelze ji ani přepisovat, ani zkreslovat,“ prohlásil Kiseljov.

Oslav výročí konce války se na dejvickém velvyslanectví Ruské federace účastnily stovky hostů. Nechyběli veteráni bojů, členové vlády včetně premiéra Petra Nečase (ODS) či ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), zástupci parlamentu, ale ani bývalý prezident Václav Klaus. S ním a s jeho ženou Livií Zeman několik minut na zahradě velvyslanectví hovořil.

Kdo dostaví Temelín, pokud vyhraje česko-ruské konsorcium?