Zeman do Moskvy pojede, vojenské přehlídky se ale nezúčastní | E15.cz

Zeman do Moskvy pojede, vojenské přehlídky se ale nezúčastní

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky v Moskvě u příležitosti výročí konce 2. světové války. Místo toho se setká se slovenským premiérem Robertem Ficem a oběti války uctí položením věnce během pietního aktu. Oznámil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezidentova účast na oslavách vyvolala vlnu kritiky.

Mluvčí Ovčáček zdůraznil, že jde o nezávislé rozhodnutí Zemana nesouvisející s kritikou jeho cesty. Se Zemanovou plánovanou účastí na vojenské přehlídce nesouhlasila část opozice i koalice. S Ficem se na dvoustranné schůzce Zeman domluvil ve čtvrtek během telefonického rozhovoru, uvedl mluvčí.

Úřad slovenské vlády ale schůzku nepotvrdil, obdobně se podle serveru Pravda.sk vyjádřil i sám Fico: „Uvedl jsem opakovaně a mohu to říci ještě jednou i zde, že najdu ten nejvhodnější způsob, jak uctít oběti druhé světové války, jak si připomenout konec druhé světové války. Můj program, pokud jde o 9. května, bude včas předložen všem, kteří o něj budou mít zájem, včetně médií,“ řekl. Slovenský prezident Andrej Kiska se již dříve vyjádřil, že do Moskvy nepojede.

Zeman v rámci oslav konce druhé světové války nejdříve 7. května pojede Polska. Na pozvání polského prezidenta Bronislawa Komorowského zamíří na Westerplatte, poloostrov u Gdaňsku, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i druhá světová válka. Oslav v Polsku se podle Ovčáčka zúčastní i předseda Evropské rady Donald Tusk, který byl v minulosti polským premiérem.

„Prezident republiky svou účastí na této oslavě podobně jako předtím v Normandii vyjadřuje svou úctu bojovníkům vítězné strany ve druhé světové válce bez ohledu na jejich národnost,“ uvedl mluvčí.

Osmého května, ve státní svátek ČR, se český prezident zúčastní tradičního pietního aktu na pražském Vítkově a na Pražském hradě poté jmenuje nové generály.

Večer odletí do Moskvy a následujícího dne uctí rudoarmějce padlé při osvobozování Československa. Moskevská schůzka s Ficem je podle Ovčáčka důkazem vynikajících vztahů obou zemí i symbolickým odkazem na to, že v roce 1945 osvobodila Rudá armáda Čechy i Slováky.

Politici vítají Zemanovo rozhodnutí
Sobotka to označil za rozumný krok. „Myslím, že postoj prezidenta Zemana nyní umožňuje i koaličním partnerům aby příští středu na vládě jeho cestu do Moskvy na oslavu 70. výročí konce války podpořili,“ uvedl premiér. Podle něj je dobré, že vláda v týdnu projednávání Zemanovy cesty přerušila a počkala na podrobnější informace o programu.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že prezidentův krok vítá. Stejně se na svém Twitteru vyjádřil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také na Twitteru označil Zemanovo rozhodnutí za „správné a moudré“.

Zemanova cesta do Moskvy vzbudila kritiku mimo jiné kvůli tomu, že by se vojenské přehlídky na Rudém náměstí mohl zúčastnit jako jeden z mála vrcholných západních představitelů a na jedné tribuně by stanul společně třeba se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Většina západních lídrů přehlídku bojkotuje kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů na Ukrajině.

Kvůli tomuto spornému bodu prezidentovy cesty se na jejím schválením zatím nedohodla ani vláda, v níž ji kritizují zejména lidovci a příliš se nelíbí ani části ministrů za hnutí ANO. Neblokovat ji slíbila pouze ČSSD. Schvalování cesty kabinet ve středu na nočním jednání přerušil do příštího týdne, kdy má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit aktuální informace k programu prezidentovy návštěvy. Zaorálek uvedl, že se kvůli tomu bude chtít se Zemanem ještě před příští schůzí vlády sejít.

Rusko pozvalo desítky státníků, řada z nich odmítla

Rusko pozvalo na oslavy, které 9. května vyvrcholí vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí, desítky světových státníků. S ohledem na situaci na Ukrajině do Moskvy nepojede velká většina lídrů zemí EU. Účast odmítl i americký prezident Barack Obama.

Kromě českého prezidenta Miloše Zemana potvrdil z evropských hlav států svou účast jen srbský prezident Tomislav Nikolić. Dorazit by měl i řecký premiér Alexis Tsipras a zástupce Kypru. Svou účast v Moskvě plánují například prezidenti Běloruska, Kazachstánu, Číny či lídři Severní Koreje a Kuby.

Analýza: vláda s prezidentem válčit nebude

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video