Zeman jmenoval 31 nových soudců a soudkyň | E15.cz

Zeman jmenoval 31 nových soudců a soudkyň

Soud - ilustrační foto
Soud - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 31 nových soudců a soudkyň. Celkem 21 žen a deset mužů zamíří hlavně na okresní soudy v působnosti krajských soudů v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem. Jednoho nového kolegy se dočkají soudci Nejvyššího správního soudu. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) při nominaci zohlednil dlouhodobou přetíženost některých soudů.

Prezident novým soudcům popřál, aby přispěli ke zrychlení práce soudů a k odstraňování nedodělků. Zopakoval, že neduhem českého soudnictví je nepřiměřená délka řízení, hlavně u ekonomických kauz.

Zeman soudce jmenoval naposledy v březnu. Aktuálně vybraní adepti by měli nahradit ty, kteří v rámci takzvané přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do konce listopadu.

Systemizace i nedodělky

Nováčci byli k soudům dosud přidělováni na základě takzvané systemizace, jež vychází z počtu věcí, které se k jednotlivým soudům dostanou. Nyní se do jejich přidělení promítlo i to, které soudy se potýkají se značným množstvím nedodělků.

Po sedmi nových soudcích by mělo zamířit do obvodů Krajského soudu v Ostravě a Brně, šest nováčků pod ústecký krajský soud, po čtyřech pod středočeský a královéhradecký krajský soud a po jednom pod krajské soudy v Plzni a Českých Budějovicích.

Jedenatřicátým kandidátem je pětatřicetiletý Pavel Molek, který působí jako asistent u Ústavního soudu, odkud by měl jako soudce přejít k Nejvyššímu soudu správnímu. Tam už v minulosti pracoval rovněž jako asistent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video