Zeman na poštovních známkách nebude mít sepjaté ruce | E15.cz

Zeman na poštovních známkách nebude mít sepjaté ruce

Portrét Miloše Zemana, který poslouží jako předloha pro poštovní známky
Portrét Miloše Zemana, který poslouží jako předloha pro poštovní známky
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Budoucí prezident Miloš Zeman na svém webu zveřejnil fotografii, podle níž Česká pošta vyrobí známky s hlavou státu. Snímek se liší od oficiálního prezidentského portrétu, který vyvolal rozčarování odborníků i vlnu sarkastických reakcí na sociálních sítích.

Podobiznu budoucího prezidenta má Česká pošta k dispozici od úterý a v současné době se už pracuje na přípravě kresleného portrétu, který bude podkladem pro novou známku, řekl ředitel komunikace pošty Ivo Mravinac. Autorem známky má být Miloš Ondráček, který s poštou spolupracuje dlouhodobě a vytvořil i známku se současným prezidentem Václavem Klausem.

OBRAZEM: Prezidentský portrét Miloše Zemana na sociálních sítích

Nová známka by se podle Mravinace měla v distribuci objevit na přelomu dubna a května. Nejprve vznikne kresba, jejíž podobu musí budoucí prezident schválit. Teprve se vytvoří rytina, podle které se budou známky tisknout. Ještě před samotným tiskem musí konečnou podobu ceniny schválit vydavatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, a rovněž vedení České pošty.

Fotograf Herbert Slavík pořídil snímky zvoleného prezidenta před týdnem. Oficiální portrét tým budoucí hlavy státu zveřejnil v neděli. Portrét, který obvykle visí ve školních třídách nebo na úřadech, je podle odborníků nezvyklý.

Portrét Miloše Zemana, který poslouží jako předloha pro poštovní známky Autor: ctk

Fotografie určená jako podklad pro výrobu poštovní známky je proti oficiálnímu portrétu tradičnější. Zemana zachycuje zpředu a hlava státu upírá pohled přímo před sebe. Ruce na snímku nejsou vidět.

Zemanovo fotografování Slavíkem minulou středu trvalo zhruba dvě hodiny. Fotograf vytvořil celou sérii snímků. Oficiální portrét podle odborníků vypovídá o budoucím prezidentovi více, než bylo záměrem. Podle některých expertů je snímek příliš ponurý, jiní ho označují za kýč. Vedoucí katedry fotografie na FAMU Robert Silverio označil Zemanův výraz na fotografii za „velebníčkovský“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video