Zeman v průzkumu porazil Schwarzenberga, půlka voličů ale váhá | E15.cz

Zeman v průzkumu porazil Schwarzenberga, půlka voličů ale váhá

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdyby proběhlo druhé kolo prezidentských voleb dnes, stal by se jeho vítězen Miloš Zeman. Podle průzkumu agentury ppm factum by ho v druhém kole volilo 53,7 procenta lidí. Současnému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) by dalo hlas 46,3 procenta voličů. Zhruba polovina těch, kteří chtějí k volbám přijít, ale ještě váhá.

Zemana podporují především příznivci levicových stran, Schwarzenberg má podporu stoupenců pravicových parlamentních stran i většiny stran mimoparlamentních s výjimkou SPOZ a také občanů, kteří nevědí, které politické straně by chtěli dát hlas, uvedli autoři průzkumu.

Voleb by se podle ppm zúčastnilo 62,5 procenta oprávněných voličů, což signalizuje přibližně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole prezidentské volby i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Průzkum se uskutečnil od 16. do 18. ledna a zúčastnilo se ho 1061 občanů ČR ve věku od 18 let.

První kolo prezidentských voleb vyhrál Zeman s 24,21 procenta hlasů, druhému Schwarzenbergovi dalo hlas 23,40 procenta voličů. Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční 25. a 26. ledna. Agentury mohou výsledky dotazování o podpoře finalistů zveřejnit nejpozději v pondělí. Od 22. ledna až do sobotního uzavření volebních místností bude totiž opět platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

Kromě ppm factum se ale agentury nechaly slyšet, že výsledky předvolebních šetření si pravděpodobně nechají pro své potřeby, nebo o nich budou informovat až po zvolení nové hlavy státu.

Po prvním kole se ukázalo, že se výsledky průzkumů zcela neshodovaly s tím, jak dopadly volby. Předvolební šetření favorizovala Zemana a bývalého předsedu úřednického kabinetu Jana Fischera. Právě Fischer se ale nakonec stal patrně největším poraženým prvního kola. Ve volbě skončil třetí za Schwarzenbergem, na kterého ztrácel téměř sedm procentních bodů, a málem ho předstihl i místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video