Zemanův výrok „Alláhu akbar“ nebyl zrovna ideální, soudí Kohout | e15.cz

Zemanův výrok „Alláhu akbar“ nebyl zrovna ideální, soudí Kohout

Ministr zahraničí Jan Kohout
Ministr zahraničí Jan Kohout
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidentu Miloši Zemanovi se příliš nepovedl jeho nedávný výrok „Alláhu akbar“, který pronesl při návštěvě Německa, domnívá se novopečený ministr zahraničí Jan Kohout. Zeman ho řekl, když odpovídal na dotaz německé novinářky týkající se dvou českých občanek unesených v Pákistánu.

„Pan prezident je znám svými bonmoty, ale tenhle já sám nepovažuji za nejlepší,“ řekl Kohout v Rádiu Impuls. Na dotaz moderátora, zda se tento bonmot Zemanovi povedl, Kohout odpověděl: „Myslím, že ne.“ Nechtěl komentovat, zda bude mít tento výrok dopady na osud unesených českých dívek.

Když se Zemana při jeho červnové návštěvě Německa zeptala redaktorka německé stanice RTL, zda ČR požádá v této kauze o pomoc Spojené státy, Zeman odvětil: „Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Taliban nebo Al-Káidu.“ Poté se ji sám v žertu zeptal: „Jste agentka Talibanu nebo Al-Káidy?“ Když mu odpověděla, že nikoli, pronesl prezident arabské zvolání Alláhu akbar, tedy „bůh je veliký“.

Ministr řekl, že se už ve své funkci stihl věnovat i tomuto případu, detaily ale prozradit odmítl. „Čas jsem tomu věnoval, samozřejmě, a ne malou část dnešního dne, ale nic víc k tomu nebudu říkat, protože skutečně v této věci je mlčení lepší,“ uvedl. Popsal to tak, že nejlepším příspěvkem k řešení tohoto případu je ticho kolem něj.

Dvě mladé české cestovatelky byly v Pákistánu uneseny v březnu, když projížděly ze sousedního Íránu do Indie. Únosci zatím na konci června zveřejnili jedno video, na němž obě dívky tvrdí, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Zároveň se přimlouvaly za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video