Zlínský soud projednává případ legalizace majetku Radka Březiny | E15.cz

Zlínský soud projednává případ legalizace majetku Radka Březiny

ČTK

Víc než 2,5 hodiny zabralo státnímu zástupci Radku Bartošovi čtení obžaloby v případu praní špinavých peněz pocházejících z nelegálního podnikání Radka Březiny, hlavního organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem. Kauzou se dnes začal zabývat zlínský okresní soud. V případu jsou obžalovaní čtyři Březinovi blízcí lidé. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí jeho manželce Stanislavě, otci Vladimírovi a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové v případě prokázáni viny až osmileté vězení.

Podle Bartoše se čtveřice podílela na praní špinavých peněz mezi lety 2005 až 2013. „Z peněz, které pocházely z daňové trestné činnosti Radka Březiny a dalších z jeho organizované zločinecké skupiny, byly činěny hotovostní vklady v jejich prospěch. Ve prospěch Vladimíra Březiny se jednalo o částku přesahující 440 milionů, ve prospěch Stanislavy Březinové přesahující 42 milionů a potom tam byla i menší část ve prospěch Radka Březiny ve výši přesahující 18 milionů,“ řekl Bartoš.

Obžalovaní se peníze podle státního zástupce snažili legalizovat především vklady na různé bankovní účty a následným nákupem cenných papírů, nemovitostí nebo obchodního podílu. „Vklady byly prováděny v hotovosti, kdy peníze byly nošeny do banky. Největšími vkladatelkami byly obžalované Kristýna Mazurová a Kateřina Míčková. Poslouchaly příkazy, prováděly vklady, které byly v takovém rozsahu a četnosti, že musely vědět, že nejde o legální peníze,“ uvedl Bartoš.

Žalobce dále uvedl, že větší případ legalizace peněz z trestné činnosti nezná. Obžaloba má podle něj 119 stran. Vyšetřovatelům se podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších osob ve výši zhruba 400 milionů.

Hlavní líčení bude odpoledne pokračovat výpověďmi obžalovaných. V přípravném řízení tři z nich trestnou činnost popřeli, Mazurová odmítla vypovídat.

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud původní šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!