Zmenšete kanceláře a ušetříte 870 milionů, navrhuje vládě NERV | E15.cz

Zmenšete kanceláře a ušetříte 870 milionů, navrhuje vládě NERV

Krajský úřad Ústeckého kraje
Krajský úřad Ústeckého kraje
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Stát by mohl ušetřit až 870 milionů ročně za správu a nájem budov, pokud by úřadům a institucím stanovil strop na výdaje podle jejich výkonnosti. Limit by stanovil třeba podle ceny kancelářských ploch či nákladů na informační technologie a telefony na zaměstnance. Novinářům dnes záměr představil premiér Petr Nečas (ODS). Stanovení stropu podle klíčových výkonových ukazatelů (KPI) doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV).

„Při dalších úsporách nejde již plošně škrtat. Musíme zhodnotit také užitek,“ uvedl Nečas. Podle něj nelze již propouštět, aby státní správa zůstala efektivní. Řekl, že jeho vláda seškrtala zhruba 10 500 míst. V roce 2009 jich bylo 160 700, loni pak 150 200.

Státní instituce by sledovaly cenu kancelářských ploch, výměru a náklady na informační technologie či telefony na zaměstnance i spotřebu energií na metr čtvereční. Premiér pověřil ministerstvo financí, aby na modelu začalo pracovat. Do konce léta by podle předsedy vlády měla jednotlivá ministerstva údaje o nákladech na budovy a o plochách pro zaměstnance zveřejnit na webu. Míní, že by se první úspory mohly promítnout už do rozpočtu na příští rok.

Podle garanta pracovní skupiny NERV pro KPI Jana Procházky by se strop stanovil podle výsledků jednotlivých úřadů. Představoval by medián - tedy prostřední hodnotu, který by se navýšil o deset procent. Lišil by se pro jednotlivé obory a skupiny, kterých je kolem 50 či 60. Jiné ukazatele by tak měli třeba hasiči, policisté, soudci či úředníci. Při vyšších výdajích, než budou ty stanovené, by se tak instituce musely například přestěhovat do výhodnějších prostor, nebo by doplácely vysoké náklady ze svého rozpočtu.

Roční výdaje státu na správu nemovitostí činí miliardy. V roce 2006 provoz a údržba stály kolem 4,34 miliardy a nájemné 684,5 milionu. Příjem z pronájmu dosáhl asi 193,5 miliardy.

Hlavně ne šetření do ztracena

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.