Změny pro mladé české lékaře by neměly být tak výrazné | E15.cz

Změny pro mladé české lékaře by neměly být tak výrazné

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Foto Govba CC BY 2.0 Flickr
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Praktičtí lékaři mají zastání. Zachovat jejich samostatné vzdělávání navrhuje hned několik poslanců, hlasovat mohou v říjnu.

Zákon, který má zlepšit vyhlídky mladých lékařů, míří do finále. Poslanci k němu včera předkládali poslední návrhy na změny. Nejvíce se mluvilo o oboru praktických dětských lékařů. Těm se mělo podle vládního návrhu sjednotit specializační vzdělávání s nemocničními pediatry.

Někteří poslanci ale po nátlaku praktických dětských lékařů navrhují zachování samostatného oboru. „Je to sice mimořádné v rámci Evropské unie, ale je to uspořádání, které nám zbytek Evropy závidí,“ uvedl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že sloučení vzdělávání pro nemocniční pediatry a ambulantní lékaře pro děti a dorost neznamená, že by tato specializace úplně zmizela. „Nejde o zrušení oboru. Na ambulantní péči pro naše děti se nic nezmění,“ ujišťuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Současný návrh počítá se snížením základních oborů ze 46 na 43

Poslanec Ludvík Hovorka zároveň vyzval, aby se nezaváděl nově základní obor maxiofaciální, tedy obličejové chirurgie.
Původní vládní návrh předpokládal výrazné snížení počtu oborů, ve kterých se lékaři specializují, aby byli jednotliví specialisté vzájemně lépe nahraditelní.

Němeček ale během projednávání souhlasil s mnoha úpravami původního textu. Současný návrh tak místo snížení počtu základních oborů ze 46 na 29 předpokládá 43 základních oborů.

Dalším cílem novely je podle ministra Němečka zkrácení specializačního vzdělávání. „Stávající nastavení bylo vyhodnoceno jako jeden z důvodů odchodu absolventů do zahraničí,“ uvedl Němeček. U praktických dětských lékařů by se ale podle návrhu vzdělávání o půl roku prodloužilo. Průměrný věk praktických dětských lékařů je 58 let.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.