Pesimistická prognóza pro Čínu. UBS snížila odhad růstu ekonomiky země, můžou za to i cla
Švýcarská banka UBS snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent, a to kvůli negativním dopadům cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Bloomberg nový odhad představuje dosud nejpesimističtější prognózu letošního hospodářského vývoje v Číně. V příštím roce UBS nadále počítá se zpomalením růstu na tři procenta.
Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. Peking si stanovil za cíl dosáhnout v letošním roce stejně jako vloni zhruba pětiprocentního růstu domácí ekonomiky.
„Celní šok přináší bezprecedentní výzvy pro čínský export a vyvolá rovněž zásadní změny v domácí ekonomice,“ uvedli ekonomové UBS v úterní zprávě. Banka předpokládá, že čínský vývoz do USA se v příštích čtvrtletích propadne o dvě třetiny a že celkový čínský export letos v dolarovém vyjádření klesne o deset procent.
„Domníváme se, že cla na čínské zboží mohou v příštích měsících zvýšit i někteří další obchodní partneři, ale pravděpodobně pouze u specifických produktů a v menším rozsahu než v případě amerických cel,“ píše se ve zprávě UBS.
Trump tento měsíc zvýšil cla na čínský dovoz do USA až na 145 procent, zatímco cla na dovoz z USA do Číny v důsledku odvetných kroků Pekingu vzrostla na 125 procent. Podle UBS je nyní mimořádně obtížné předvídat další vývoj tohoto obchodního sporu.
Banka předpokládá, že čínská vláda pravděpodobně podpoří domácí ekonomiku rozpočtovými stimuly v hodnotě až dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Vláda se podle ní bude soustředit na posílení domácí poptávky a na kroky ke zmírnění dopadů cel na podniky i domácnosti.