Aktualizováno: V rozpočtu na rok 2025 jsou nejasné položky, řekl poradce prezidenta. Doporučuje návrh nepodepsat

Prezident Petr Pavel

Prezident Petr Pavel Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Poradce prezidenta Petra Pavla, ekonom David Marek řekl České televizi, že v návrhu rozpočtu na příští rok jsou nevyjasněné položky, nedoporučuje ho podepsat. Premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že rozpočet je odpovědně sestavený a prorůstový. Navrhovaný krok Hradu přivítala předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. Naopak předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) míní, že prezident si úsudek udělá sám. Podle České televize se má prezident se svými poradci kvůli rozpočtu sejít v pondělí.

„Abychom se pobavili o tom konkrétním stavu návrhu, do jaké míry je transparentní, do jaké míry odráží priority. A teprve až si o tom s nimi popovídám, tak teprve budu schopen říct, jestli ten návrh podepíšu, nebo ne,“ řekl prezident České televizi.

Marek v ČT uvedl, že zásadními kritérii jsou důvěryhodnost a transparence. „Pokud zůstanou ve státním rozpočtu položky, které jsou objemově poměrně výrazné a jsou stále nevyjasněné, potom je těžké k tomu připojit svůj podpis,“ uvedl analytik společnosti Deloitte Marek, jenž je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Rozpočet je podle Fialy sestavený odpovědně. „Je navíc neskutečně prorůstový, rekordní, co se týká investic,“ podotkl s tím, že by bylo neodpovědné s rozpočtem hazardovat. Prezidenta považuje za odpovědného člověka a politika.

O rozpočtu by měli jednat ve středu poslanci. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Základní parametry rozpočtu schválila Sněmovna na konci října a už je nemůže měnit. Schválený schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard.

„Uznávám, že tam je jedna věc, kterou je potřeba dořešit, a to jsou obnovitelné zdroje,“ poznamenal Fiala. „Buď to legislativně upravíme, nebo bychom to museli v průběhu roku doplatit,“ dodal.

„Vzhledem k tomu, že návrh rozpočtu porušuje základní principy veřejného rozpočtování, jako je úplnost, pravdivost a věrohodnost, a podle nezávislých ekonomů může dokonce poškodit vnímání Česka na finančních trzích, by takový krok byl jednoznačně na místě,“ reagovala předsedkyně klubu ANO a někdejší ministryně financí Schillerová.

„Je to totéž, co jsme říkali jako Piráti. (Ministru financí Zbyňku) Stanjurovi (ODS) tam nesedí čísla o desítky miliard. Je logické, že prezident, respektive jeho poradci, zvažuje, jak se k tomu postavit,“ sdělil ČTK předseda pirátského klubu Jakub Michálek. Bylo by podle něj nejjednodušší, kdyby vláda uznala chyby a napravila je.

„Jak znám pana prezidenta, tvoří si úsudek sám, není ve vleku byť jen jediného poradce. Nejinak tomu bude jistě i v tomto případě,“ sdělila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Kabinet chce podle dosavadních návrhů příští rok vyčlenit ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie 8,5 miliardy korun, stejně jako letos. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom podle stávajících pravidel počítalo s 31,2 miliardy korun.

Kabinet navrhl mimo jiné individuální vyhodnocování výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Vláda chce také podporu vyplácet na nižší úrovni než dosud. Současné výnosové procento ve výši 8,4 procenta pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 může být podle ministerstva financí v souladu s evropskými pravidly sníženo až na 6,3 procenta.

Ministr Stanjura při prvním čtení návrhu rozpočtu ve Sněmovně řekl, že připomínky Národní rozpočtové rady bere vážně. Výhrady rozpočtové rady tehdy popsal pomocí přepočtu na příkladu rodiny, která plánuje příjmy 20 tisíc korun a hrozí jí, že jí na příjmech bude chybět 100 korun. Případně plánuje výdaje 22 tisíc korun a hrozí jí, že výdaje budou o 160 nebo o 200 korun vyšší. Je to podle něj řešitelná částka.