Zahřejte se v tomhle počasí dobrým drinkem - Negroni

Zahřejte se v tomhle počasí dobrým drinkem - Negroni

H

Hořké, sladké, ovocné i kořeněné. Takové jsou chutě legendárního koktejlu Negroni, který je na světě již přes sto let. Současné počasí je na něj naprosto ideální. Venku je mráz, tak si namíchejte kvalitní drink, nohy na horu a vyčistěte si hlavu. 

POKUD JSTE NĚKDY měli příležitost vyzkoušet originální aperitivo, tedy typicky italský podvečerní koktejl, dáte mi za pravdu, že se jedná o velmi příjemnou záležitost. Tato o něco silnější a dost víc sexy alternativa anglického čaje o páté je rozšířená po celém Apeninském poloostrově, kde se lidé po práci staví v místním podniku na něco dobrého. Sklenice silného koktejlu či naopak lehkého vína doplněná crostini, tedy jednohubkami z křupavého opečeného chleba s parmskou šunkou, sýrem, olivami, ančovičkami či jen naloženou zeleninou, je dokonalým předkrmem před kinem, divadlem či procházkou a pozdější večeří. A jeden koktejl patří k severoitalskému aperitivu více než cokoli jiného.

Historie praví, že Negroni vzniklo v roce 1919 ve Florencii, konkrétně v Caffé Casoni, když si jistý hrabě Camillo Negroni postěžoval barmanovi, že jeho obvyklé Americano, tedy campari s červeným vermutem a sodou je moc slabé. Barman tedy sodu nahradil panákem ginu a celý koktejl doplnil kouskem pomerančové kůry. Legenda byla na světě. Dnes seženete Negroni ve všech barech světa, a to v mnoha variacích. Některé jsou povedené, jiné už méně. Každopádně, pokud jste jej ještě nepili, doporučujeme začít klasickou verzí. Můžete v ní čekat výraznou hořkost ovoněnou pomerančem a campari, která osvěží v horký letní den a současně překvapivě zahřeje, když je chladno. Počítejte ovšem s tím, že to není slabé pit.

Bez kvalitních ingrediencí dobrý koktejl neuděláte. Nejdůležitější je volba ginu. Musí být silný, ale s jemnou chutí. Můžete použít klasický Beefeater nebo Bombay Sapphire, pokud chcete experimentovat se zajímavou vůní, která dodá Negroni něco navíc, dobrou volbou je Tanqueray Rangpur nebo francouzský G‘Vine. Dále je potřeba dobrý vermut. Klasikou jsou italské Cinzano Rosso nebo Martini Rosso, znalci sáhnou po Carpano Rosso nebo luxusním Lillet.

Na přípravu budete potřebovat 3 ml ginu, 3 ml campari a 3 ml červeného vermutu. 

Odměřte stejnou porci všech ingrediencí do míchací sklenice naplněné ledem a rychle míchejte, až se koktejl pořádně vychladí. Přeceďte do whiskové sklenice, ideálně s jednou velkou kostkou ledu. Nad koktejlem zlomte kus pomerančové kůry a vložte do sklenice.

Článek poprvé vyšel v lednovém vydání Formen.