Kings of Leon - When You See Yourself Lana Del Rey - Chemtrails Over The Country Club post-hudba - Svět na konci roku nula

3

fotografií

Co poslouchá zpěvačka Mucha

Z

Zpěvačka, skladatelka, kytaristka, životní punkerka a holka, která se s tím nemaže, nás nechala nahlédnout do světa svých hudebních radostí a inspirací. Svoje první písničky začala skládat už na základní škole v Kyjově a vystupovat začala v patnácti.  

Nejprve vystupovala sólově, později se skupinou Mucha. Tu založila s Martinem Kyšperským z brněnské skupiny Květy, který se ale od sestavy už odpojil. Se skupinou Mucha vydala ceněná alba Slovácká epopej, Josefene, Nána a Tos posrals. Momentálně pracuje na své páté desce a taky se podílí na textech pro chystané první sólové album Romana Holého. 

Od které písničky, kterou napsal někdo jiný, znáš celý text od začátku do konce? 

Spoustu věcí od Vltavy, například Když se zajíc zamiluje do kozy. A taky celé album Rastakayakwanna od Buty.

Co bylo první album, které sis koupila nebo dostala? 

První album, co jsem si koupila za svý prachy, které jsem dostala za vysvědčení v sedmé třídě, bylo Nevermind od Nirvany.

Co nejraději posloucháš v autě nebo v MHD?

Každý týden něco jiného. Teď třeba album Bondeko od Toto Bona Lokua (trojice hudebníků Gerald Toto, Richard Bona, Kamza Lokua, pozn. red.). Na Facebooku to doporučovala Bára Ungrová ze skupiny Dva. Je to klidné, nekonfl iktní a roztomilé. V dnešní době poslouchám hlavně takovou muziku.

Která písnička tě v poslední době nejvíc dostala?

Nejvíc nadšená jsem z chystaného alba St. Vincent. Takže vystřelenou píseň Pay Your Way In Pain jsem slyšela už tak stokrát.

Ve kterém videoklipu bys chtěla prožít jeden den života?

V klipu Coeur Croisé od mého oblíbeného francouzského dua Polo & Pan.

Co dalšího si teď na jaře poslechnout?

Lana Del Rey vydala album Chemtrails Over The Country Club. Lana nepolevuje ve svém zběsilém tempu a jako (téměř) tradičně po dvouleté pauze přichází s novou, už sedmou řadovou deskou. Názvem opět prozrazuje svůj smysl pro kontrast i lehký ironizující humor, nicméně hudebně se jedná o Lanu tak, jak ji známe. Tedy coby autorku táhlých, zasněných písní, tentokrát snad ještě tišších a introvertnějších než obvykle. Přičemž většina písní, které produkoval osvědčený Jack Antonoff , si vystačí zejména s pianem či akustickou kytarou. Zklidňující a tišící hudba do této složité doby jako dělaná.

Nové album When You See Yourself od Kings of Leon. Zatím nejdelší pauzu mezi alby si vybrali tři bratři Followillové a jejich bratranec, kteří s novinkou přicházejí čtyři a půl roku od předešlé desky Walls. Album nabízí stadionový garážový rock, jímž skupina proslula a který nijak nepodléhá módním vlivům a technickým inovacím, ale právě v tom je síla této čtveřice z Nashville. Jako technický výstřelek však můžeme brát to, že nové album skupina nabízí ke koupi mimo jiné i prostřednictvím kontroverzní kryptoplatformy NFT (non-fungible token).

Dvojice Dominik Zezula a Tomáš Havlen, která tvoří v Praze usazenou formaci post-hudba, přichází se svým druhým albem Svět na konci roku nula, jež je kronikou života městských floutků postižených lockdownem. A kupodivu je v jejich písních možné najít i pozitiva toho, že se okolní svět prakticky zastavil a my jsme nucení sedět doma na zadku.

Článek byl poprvé uveřejněn v dubnu 2021 v magazínu Formen. Je k dostání na stáncích.