42

fotografií

Soukromé miniponorky za desítky milionů. Na trh má jít i člun, co se změní na ponorku za dvě minuty

M

Milionáři mají novou hračku. Dávno pryč jsou doby, kdy jim stačil luxusní bourák v garáži a jachta v přístavu, teď frčí soukromé miniponorky! Ty se dají v klidu umístit na loď, nebo i přepravovat za autem a majitelům umožňují komfortní prozkoumávání podmořského života na vlastní pěst, kdykoliv se jim zachce. Nejde však o zrovna levnou záležitost.

Do miniponorek se vejde jen pár průzkumníků, ale jejich ceny startují na desítkách milionů korun. Mezi boháči jsou však poslední roky hitem a tak jejich odbyt i přes vyšší cenu stoupá. Miniponorku má ve flotile třeba Roman Abramovič, Elon Musk či korunní princ emirátu Abú Dhabí Muhammad bin Saíd Ál Nahján. Soukromých plavidel se odhadem prodá 15-25 ročně, letos se ale očekává až dvojnásobný nárůst a podle výrobců globální pandemie odbytu nečekaně nahrává. A dokonce už se vyrábí i člun, který se změní na ponorku za pouhé dvě minuty!

Podívejte se v galerii, jak vypadají soukromé miniponorky:

Jediný soukromý Boeing 787 Dreamliner: Úplně jiný požitek z letu pro miliardáře
Boeing 787 Dreamliner s kapacitou 240 až 336 pasažérů patří k nejběžnějším dopravním letadlům, které se z hlediska komfortu cestujících nijak zvlášť neliší od konkurence. Existuje však i ve speciální úpravě pro vyvolené, o níž si většina lidí může nechat jen zdát. Nahlédněte s námi do útrob jediného soukromého Dreamlineru, kterým miliardáři brázdí nebe nad námi.

Související články