Covid znamená konec týdnů módy. Jak vypadal digitální fashion week v Londýně

Covid znamená konec týdnů módy. Jak vypadal digitální fashion week v Londýně

L

Letošní londýnský fashion week byl naprosto unikátní. Nikdy v historii se nestalo to, že by módní přehlídky a novinky na nich prezentované byly dostupné pouze digitálně. Módní přehlídky a nové trendy se tak přesunuly z kategorie pouze pro vyvolené do kategorie pro všechny. Co to ale znamená pro módu jako takovou?

Došlo tak k určité demokratizaci módy, protože kolekce, které ještě před rokem mohlo zhlédnout jako první pouze několik desítek vybraných novinářů, nákupčích a influencerů, letos mohli vidět úplně všichni, odkudkoli a ve stejném čase. Během jednoho roku jsme zaznamenali naprosto unikátní posun fashion do digitálního světa, spojený s neuvěřitelnou vlnou nových technologických řešení a kreativity. Za poslední rok se toho ve fashion stalo více než za předchozích deset let dohromady. Mnoho velkých značek zkrachovalo, retail stagnuje a dopředu se dere nová síla tažená e-commerce.

Tento trend můžeme vidět jak na domácím, tak na světovém trhu. Přívlastky jako udržitelné, lokální a etické jsou novou marketingovou mantrou, refl ektující celkové psychologické nastavení současné společnosti a moderního uvědomělého zákazníka. Událo se toho tolik, že bych se v tomto článku chtěla pro porovnání nejdříve trochu ohlédnout za posledními dvěma sezonami. Zatímco loni v únoru jsem absolvovala celé šílenství londýnského a poté milánského fashion weeku na vlastní kůži, letos jsem všechno pouze sledovala z pohodlí domova usazená v křesle s laptopem v klíně a sluchátky na uších. Zážitek byl jiný, ale také silný.

Jak si namíchat nezapomenutelný Manhattan
Koktejlu Manhattan se oprávněně říká nezapomenutelný drink. Jeho chuť je skutečně jedinečná a buď ho budete milovat, nebo ho zkusíte jen jednou. Koktejl je založený na whisky, takže pokud jste whiskař, Manhattan může být příjemná změna. 

Při psaní tohoto článku vzpomínám, že přesně loni touto dobou, kdy se zavírala všechna letiště a hranice, a milánský fashion week byl přerušen v půlce, jsem chytla poslední letadlo z Milána domů do Londýna. Letiště bylo vyprázdněné stejně tak jako zásoby chirurgických roušek ve všech milánských lékárnách. Všude panovalo hmatatelné napětí, nervozita a strach z neznámého viru byly paralizující. Teď, přesně po roce od vypuknutí globální pandemie a s nadějí proočkování celé světové populace na obzoru, se můžeme těšit na novou agilnější, štíhlejší a více uvědomělou generaci módních značek, které mají šanci zaplnit nově vzniklý prostor. 

Světové Fashion Weeky normálně běží v pořadí po sobě ve čtyřech hlavních světových metropolích. Vše začne v New Yorku, poté se pokračuje v Londýně, Miláně a celá sezona končí přehlídkami v Paříži, a to všechno se opakuje dvakrát za rok. Okolo těchto shows se pohybuje armáda (modelek, make-up artistů, stylistů, fotografů, nákupčích, novinářů, lidí z modních domů a značek a mnoha dalších profesí). Tato různorodá skupina lidí se horečnatě přesouvá z metropole do metropole a v nich z místa na místo podle lokací konání jednotlivých shows. Je s tím spojeno velké množství adrenalinu, cestování, logistiky, převlékání, vyčerpání a stresu. Za jednou desetiminutovou show jsou stovky hodin příprav lidí z mnoha různých oborů. Vše do sebe musí bezchybně zapadnout a zprostředkovat divákovi dokonalý zážitek. Organizace je hektická a náročná. 

Dá se žít ve vile Tugendhat?
Když půjdete po Černopolní ulici v Brně a nebudete vědět, po čem se máte dívat, možná ji přehlédnete. Nenápadně a tiše zde stojí už desítky let a osud má zajímavější než většina staveb kolem. Vila Tugendhat je oprávněně jedním z pokladů naší země.

V Londýně je během fashion weeku velmi rušno, neběží totiž pouze hlavní FW, ale také přehlídky dalších módních platforem pro nezávislé značky. Separátní přehlídky a prezentace malých modních značek, školní přehlídky, přehlídky mezinárodních platformem, večírky a různé další modní pop-upy. Město v tu chvíli doslova pulzuje módou. Loni to bylo stejně šílené jako vždycky, běhala jsem z přehlídky na přehlídku, přesouvala se taxíky z místa na místo. Někdy ani nebylo možné vše stihnout podle plánovaného rozvrhu. Na přehlídku Jana Kalfaře, který se tady v rámci oficiálního LFW prezentoval poprvé, jsem bohužel dorazila s takovým zpožděním, že jsem nestihla ani defilé. Prožívala jsem se všemi ten čirý zákulisní ruch, který mám tolik ráda, a který mi teď určitým způsobem tolik chybí. To, co vidí návštěvník show, je pouhá špička ledovce, třešnička na lahodně vypadajícím nízkokalorickém dortu módy. V zákulisí to totiž vypadá úplně jinak. Tady se shromažďují modelky, oblékači, asistenti, choreografové, make-up a hair stylisti a další.

5 cest, jak si mohou a budou vydělávat Harry a Meghan
V neděli se exkrálovský pár Harry a Meghan objeví ve speciálním možná až dvouhodinovém interview s hvězdnou moderátorkou Oprah Winfreyovou. Stane se tak na americké televizní stanici CBS a je jisté, že o tématech, která tam tato trojice otevře, se bude dlouho mluvit. Už teď se živě diskutuje třeba to, zda princ a jeho choť dostali za show zaplaceno. Na čem vlastně může prominentní pár, který se loni odloučil od britské královské rodiny a panovnických povinností, vydělávat?

Existuje jasně daný line-up pořadí jednotlivých modelů a dívek, které je na show vynesou. Také se většinou dopředu nacvičuje choreografi e celé přehlídky. Modelky nastoupí na nácvik show většinou ještě ve svém oblečení, s natáčkami na hlavě a rozdělaným make-upem. Při větším štěstí už si mohou obout boty, ve kterých budou ten den předvádět, a procvičit si chůzi v designových podpatcích. Všechno se nazkouší nanečisto a dělají se poslední úpravy a změny. Loni jsem se pohybovala v týmu jedné velké přehlídky. Při fi nální zkoušce se návrhářka rozhodla, že krajkové šaty v hodnotě mnoha tisíců liber by měly mít transparentní sukni a chtěla proto narychlo vypárat celou podšívku. Nikdo z jejího týmu s sebou neměl malé nůžky nebo páráček. Vytáhla jsem tedy svoje malé šitíčko a pomocí maličkých nůžek, které normálně používám k odstřihování nití, jsem celou podšívku na poslední chvíli vypárala. Operace se nakonec zdařila, šaty přežily a návrhářka byla nadšená. Já jsem si v ten moment připadala jako Chuck Norris a Christian Dior dohromady.

Pokračování článku si můžete přečíst v tištěném vydání FORMEN

Pokračování článku si můžete přečíst v tištěném vydání FORMEN Chci koupit Formen

 

Autorkou je Lucie Vaclav. Česká modelka a návrhářka žijící v Londýně. Po studiu na London College of Fashion založila značku LVFD. Oblékala hvězdy jako Raya Abirached, Drew Barrymore nebo Becky Hill. 

Související články