Sedmačtyřicetiletý Američan Luke Aikins je nejen velmi zkušeným parašutistou, ale také pilotem a uznávaným fotografem leteckých snímků. Sedmačtyřicetiletý Američan Luke Aikins je nejen velmi zkušeným parašutistou, ale také pilotem a uznávaným fotografem leteckých snímků. Už není cesty zpět - Luke Aikins vyskočil z letadla a musí se trefit do sítě. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Pád přežil zcela bez úhony. Pohled z perspektivy amerického parašutisty. Záchranná konstrukce o velikosti 30 krát 30 metrů. Radost po dopadu byla veliká. Luke Aikins a jeho tým v letadle, které právě míří do výšky 7 620 metrů. Luke Aikins byl před startem v dobrém rozmaru. Poslední okamžiky před historickým seskokem. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Pohled z perspektivy amerického parašutisty. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Manželka amerického parašutisty se před seskokem usmívala, její nervozita však byla z kamer patrná. Záchranná konstrukce se sítí byla z výšky 7 620 metrů ztěží patrná. Luke Aikins před samotným seskokem prošel tvrdou několikaměsíční fyzickou přípravou. Luke Aikins před samotným seskokem prošel tvrdou několikaměsíční fyzickou přípravou. Luke Aikins před samotným seskokem prošel tvrdou několikaměsíční fyzickou přípravou. Poslední okamžiky před historickým seskokem. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Luke Aikins (v zeleném) bez padáku míří do připravené sítě hluboko pod ním. Pohled z perspektivy amerického parašutisty. Pohled z perspektivy amerického parašutisty. Pohled z perspektivy amerického parašutisty. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Radost po dopadu byla veliká. Radost po dopadu byla veliká. Luke Aikins byl před startem v dobrém rozmaru. Radost po dopadu byla veliká. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Krátce před samotným dopadem se Luke Aikins musel přetočit na záda, aby ztlumil přistání do sítě. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Trefa! Luke Aikins právě naplnil svoji vizi a zapsal se do historie. Luke Aikins a jeho rodina. Luke Aikins a jeho syn. Aikinsův syn měl v době seskoku 4 roky. Sedmačtyřicetiletý Američan Luke Aikins je nejen velmi zkušeným parašutistou, ale také pilotem a uznávaným fotografem leteckých snímků.

44

fotografií

Nejbláznivější seskok v dějinách: Luke Aikins seskočil bez padáku z výšky 7620 metrů do malé sítě

Š

Šílenec, hazardér a blázen. Ale také pečlivý profesionál, který světu ukázal, že odvaha nemá hranic. Americký parašutista Luke Aikins v roce 2016 provedl nápad hodný pošetilé mysli a skočil z výšky 7 620 metrů. Bez padáku! Volným pádem v rychlosti 190 kilometrů v hodině dopadl do připravené sítě.

Sedmačtyřicetiletý Američan Luke Aikins je nejen velmi zkušeným parašutistou, ale také pilotem a uznávaným fotografem leteckých snímků. Při výcviku jednotek Navy SEALs spolupracoval s americkou armádou a od svých dvanácti let nasbíral již více než 18 tisíc seskoků. V roce 2012 byl součástí týmu Felixe Baumgartnera, jenž seskočil ze stratosféry z heliového balonu. A jako hollywoodský kaskadér se podílel na produkci filmů Iron Man 3 či Godzilla.

Felix Baumgartner: Nadzvukový skokan
Různí lidé mají různá předurčení – složitější, i jednodušší – a to Baumgartnerovo se dá vyjádřit jediným slovem: skok. Od 14. října 2012 možná nejfantastičtější skok v dějinách lidstva.

Pečlivými přípravami na historický seskok strávil Aikins dlouhých 18 měsíců. Jako manžel a otec dnes již osmiletého syna byl do poslední vteřiny připraven myšlenku opustit, pokud by kterékoliv z bezpečnostních opatření nepracovalo na sto procent či se zvedl vítr nad limitní hladinu 25 kilometrů v hodině.

Průběh rekordního seskoku si můžete prohlédnout v galerii

Síť se během příprav protrhla

Záchranná síť z polyetylenové šňůry, do níž Aikins seskočil, byla tím vůbec nejdůležitějším dílem celé operace, doslova otázkou života a smrti. Plocha o velikosti 900 metrů čtverečních nebyla z výšky seskoku okem patrná, proto Aikinsův tým sestrojil naváděcí systém, který při volném pádu varoval parašutistu před odchylkami od cíle. A byť se při dopadu jedné ze cvičných figurín samotná síť protrhla, Aikins dobře věděl, co dělá. “Za vším je věda a matematika, ukážeme vám, co je možné,” vzkázal do kamery nadšený Aikins půl hodiny před seskokem.

Extrémnímu počinu v Simi Valley v Kalifornii přihlížela v červenci roku 2016 média, veřejnost, miliony diváků u televizí i Aikinsova rodina. Americký parašutista nejprve vzlétl do symbolické výšky 25 tisíc stop, tedy 7 620 metrů, odkud seskokem bez padáku zamířil k síti natažené hluboko pod ním. Dvouminutový volný pád, místy v rychlosti převyšující 190 kilometrů v hodině, završil úspěšným dopadem do připravené sítě. Luke Aikins se tak stal prvním člověkem, který plánovaně a bez padáku skočil z takové výšky.

Související články
11 exluzivních klubů pro vyvolené: Uzavřené kluby pro smetánku, kam se jen tak nedostanete
Tajné dveře, přísný kodex oblékání, zakázané telefony, vstup pouze na pozvání i dlouhé čekací lhůty pro uchazeče. A samozřejmě neslýchané poplatky. Uzavřené kluby pro vyvolené jsou lákavým, leč pro běžného člověka stěží dosažitelným cílem. Společný jmenovatel exkluzivních klubů pro vyšší třídu je vždy stejný: vysoký společenský status a pohádkové bankovní konto. Vlastní klub má dokonce i zábavní park Disneyland.
Nejdražší single byty v Česku. Exkluzivní garsonky přijdou i na 26 milionů korun
Dříve byly garsonky brány jako dočasné provizorní bydlení, které sloužilo zejména k přespání, a nestálo závratné peníze. V posledních letech se ale situace na realitním trhu dost změnila. Stejně jako životní styl lidí, kteří se věnují hlavně kariéře a svobodnému životu, pro který jsou právě garsoniéry ideální. Proto nabývají rychle na hodnotě.
Pohnutý osud poslední lásky atentátníka Gabčíka: "Maminko, zastřelí mě," psala před popravou
Jaké asi muselo být pro přítelkyni Josefa Gabčíka, který byl zodpovědný za atentát na Heydricha, Annu Malinovou, když čekala na popravu od gestapa a myslela na svoji tříletou dceru Alenku? Dcera členky československého odboje Alena Voštová si v životě zažila své. Nikdy ale svojí mamince nic neměla za zlé. Brala ji jako hrdinku, kterou jistě byla.
Určitě jste o vile Tugendhat nevěděli tyto věci
O Vile Tugendhat jsme se všichni učili ve škole jako o jedné z památek UNESCO. No prostě nějaký dům v Brně, který jsme museli vyjmenovat, ale v nácti nás nikoho nezajímal. Nicméně... jakmile máte to štěstí a seženete lístky a projdete po dechberoucím schodišti do hlavního pokoje, budete zpívat jinou písničku. Pokud totiž v naší zemi existuje jedinečná stavba, je to Vila Tugendhat.